Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

ДТП за кордоном: як правильно діяти

Дата розміщення новини: 2018-08-02

Літо вже «відгуляло» свій другий місяць. За безвізового режиму перетинання кордону неважко спрогнозувати, що чимало українців захочуть провести відпуску у країнах Євросоюзу, подорожуючи на власному автомобілі. Всі добре знають, що будь-яке пересування на авто – це завжди ризик, тим паче, якщо ви подорожуєте незнайомими шляхами, у незнайомій країни. Тому, не дай Боже, звичайно, але ця інформація може стати для вас в нагоді…
ДТП за кордоном – це подія, яка, на жаль, може статись з кожним, хто подорожує власним автомобілем, незважаючи на знання Правил дорожнього руху, досвід та упевненість водія за кермом.
 
У разі, якщо ДТП трапилась за кордоном, діяти потрібно так:
1. Виклик поліції, а при наявності постраждалих, швидкої допомоги.
2. Фіксація місця дорожньо-транспортної пригоди: необхідно зафіксувати пояснення свідків аварії, які повинні дочекатися приїзду поліції і дати свідчення. Важлива також фото-фіксація місця ДТП та пошкоджень автомобілів усіх часників аварії.
3. В інших учасників ДТП необхідно взяти такі дані:
• прізвище водія;
• номер телефону;
• назву його страхової компанії та номер полісу.
4. Якщо на транспортному засобі є пошкодження, необхідно обов’язково отримати довідку поліції про обставини ДТП.
5. З цією довідкою слід відразу звернутись до страхової компанії, де застрахований винуватець ДТП, та надати їм для огляду транспортний засіб.
 
Слід пам’ятати, що переміщення транспортних засобів та учасників аварії до того моменту, поки не прибудуть органи дорожньої інспекції, не допускається. Також не слід підписувати жодних документів, якщо текст документа викладений іноземною мовою, яку ви не розумієте. За жодних умов не можна віддавати оригінал своєї «зеленої карти» – лише ксерокопію поліса. Після повернення до України слід повідомити вашу страхову компанію про випадок ДТП за кодоном.
Транспортний засіб можливо відремонтувати як за кордоном, так і в Україні вже після повернення. У такому разі обов’язково зберігайте всі документи, які підтверджують розмір збитків, або ж залучіть незалежного експерта для його визначення.
На сьогодні матеріальний збиток, завданий власнику транспортного засобу при пошкодженні останнього в результаті ДТП, є підставою для отримання страхового відшкодування. Визначення збитку, завданого при ДТП, в страхових компаніях відбувається трьома способами:
1) визначення вартості відновлювального ремонту за квитанціями від СТО з урахуванням нормативних вимог щодо величини фізичного зносу транспортного засобу;
2) визначення вартості матеріального збитку самою страховою компанією;
3) визначення вартості матеріального збитку шляхом проведення незалежної експертної оцінки або автотоварознавчого дослідження.
Перші два вищеназвані способи визначення розміру матеріального збитку застосовуються на підставі Правил страхування транспортних засобів та укладених договорів страхування. Вони служать для «внутрішнього застосування», тобто в подальшому страховий випадок не матиме судової перспективи.
Визначення вартості матеріального збитку здійснюється шляхом проведення незалежної експертної оцінки оцінювачем транспортних засобів відповідно до вимог Закону України «Про оцінку майна та професійну оціночну діяльність в Україні». Якщо особа, постраждала в ДТП, має намір звернутися до суду з метою відшкодування нанесених їй матеріальних збитків, найоптимальнішим варіантом для вирішення цього питання є звернення до експертної установи, що проведе автотоварознавче дослідження. В результаті проведення експертом відповідно до Закону України «Про судову експертизу» даного дослідження Ви отримаєте експертний висновок, який у суді приймається як належний доказ.
Довідково. Експертно-правова група «Незалежний інститут судових експертиз» (НІСЕ) нещодавно стала ексклюзивним партнером Міжнародного Інституту Експертиз «IIExpertise». Завдяки цьому в Україні тепер стали доступні європейські стандарти та методики проведення судових експертиз із залученням міжнародних експертів.
ТОВ «НІСЕ» має позитивний практичний досвід співпраці з європейськими експертами-автотоварознавцями, які за необхідності виїжджають на місце дорожньо-транспортної пригоди. Висновки європейських експертів мають визначальний вплив при розслідуванні дорожньо-транспортних пригод, адже саме вони, зрештою, формують рішення суду.