Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Запитання та відповіді

Дата розміщення новини: 2018-06-12

1. Яким способом органи влади, уповноважені здійснювати контроль за додержанням законодавства про працю, державний фінансовий контроль, а також органи місцевого самоврядування, уповноважені здійснювати встановлення державних регульованих цін/штрафів, можуть отримати інформацію про склад сторін галузевих (міжгалузевих) угод?

 

2. Чи обов’язково повинна бути на підприємстві профспілкова організація (яка є підписантом угоди) для того, аби роботодавець (інший підписант) взяв на себе зобов’язання за такою угодою?

 

Ігор Туринов, м. Київ

 

1. Статтею 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» передбачено, що галузеві (міжгалузеві) й територіальні (обласні та республіканська) угоди підлягають повідомній реєстрації в установленому порядку центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики.

Порядком повідомної реєстрації галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, колективних договорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2013 № 115, передбачено, що сторони галузевої (міжгалузевої) і територіальної угоди подають копії свідоцтв про підтвердження репрезентативності суб'єктів сторони профспілок та сторони роботодавців, які брали участь у колективних переговорах з питань укладення відповідної угоди.

Отже, інформацію про склад сторін галузевих (міжгалузевих) угод (перелік суб'єктів сторін) відповідні органи влади, а також інші особи можуть згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» за запитом отримати від Мінсоцполітики як суб'єкта владних повноважень, бо зазначену інформацію Міністерство отримує під час виконання своїх обов'язків щодо повідомної реєстрації вказаних угод.

Також інформуємо, що скановані копії галузевих (міжгалузевих) і територіальних угод, інформацію про суб'єктів – підписантів цих угод – розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства у рубриці «Головна / Громадянам / Соціальні гарантії / Страхування».

Необов’язковим є для сторін галузевих (міжгалузевих) угод оприлюднювати інформацію про свій склад та надавати її за запитом. Водночас, така інформація, як правило, міститься у тексті цих угод та надається суб'єктами їхніх сторін у разі надходження відповідних запитів.

З метою отримання інформації стосовно переліку підприємств, організацій, установ, інтереси яких представлено в галузевій (міжгалузевій) угоді, її сторонам потрібно звертатися до суб'єктів сторін цієї угоди.

На думку Мінсоцполітики, зазначена інформація має надаватися такими суб'єктами з урахуванням норм законодавства з метою здійснення якісного контролю за додержанням законодавства про працю, державного фінансового контролю тощо.

2. Законодавством не визнається обов'язковою умовою наявність на підприємстві організації профспілки, яка є підписантом галузевої (міжгалузевої) угоди для підтвердження підприємством (роботодавцем) поширення на нього зобов'язань за такою угодою.

Цю позицію Державної аудиторської служби України підтверджено роз’ясненням, наданим Міністерством соціальної політики України від 12.01.2018 № 626/0/2-1//24.

 

Відповідає фахівець: Ольга Петренко

заступник начальника відділу державного

фінансового аудиту в галузі охорони здоров'я

Департаменту контролю у соціальній галузі

та сфері культури Держаудитслужби