Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Лідія Гаврилова: «Процеси реформування в Державній аудиторській службі України тривають, і нам є чим пишатися»

Дата розміщення новини: 2018-06-11

На засіданні колегії Державної аудиторської служби України, яка відбулася 27 квітня, підбивали перші підсумки спільної роботи у поточному році та обговорювали подальші шляхи розвитку Служби.

 

Першим на засіданні колегії було підняте питання вдосконалення окремих форм і методів фінансового контролю, зокрема у сфері закупівель.

«Починаючи з грудня 2006 року для органів державного фінансового контролю було визначено нову його форму – перевірку держзакупівель, – розпочала свій виступ Голова Державної аудиторської служби України Лідія Гаврилова. – А 2015 року в рамках розвитку поточного контролю, спрямованого на попередження порушень, ми на законодавчому рівні отримали повноваження на здійснення моніторингу закупівель».

Проте до останнього часу порядок проведення перевірок за публічними закупівлями на законодавчому рівні врегульовано не було, а повноваження Служби щодо здійснення моніторингу таких закупівель зводились до ролі державного "наглядача".

Лише Законом України від 21.12.2017 внесено важливі зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законодавчих актів щодо здійснення моніторингу закупівель, якими нарешті запроваджено чіткий механізм контролю за публічними закупівлями.

Варто зазначити, що постійно проводяться робочі зустрічі з представниками Мінекономрозвитку, ДП «Прозорро» та бізнес-аналітиками статистичних даних щодо створення кабінету Держаудитслужби в системі електронних закупівель та розробки автоматичних індикаторів ризиків.

 

 

Держаудитслужба – на вістрі реформ

 

«Нині відбувається реформування системи державного фінансового контролю на центральному, регіональному та місцевому рівні, – продовжила Лідія Володимирівна, – що визначено Середньостроковим планом пріоритетних дій Уряду до 2020 року».

Нещодавно розпорядженням Кабінету Міністрів України затверджено План пріоритетних дій Уряду на 2018 рік, де Держаудитслужбу визначено головним виконавцем дев’яти завдань, що є, мабуть, найбільшою кількістю поміж усіх центральних органів виконавчої влади.

Реформування державного управління та системи управління державними фінансами на сьогодні є, напевно, основними реформами у країні, до реалізації яких долучено всі державні органи влади, зокрема і Державну аудиторську службу України.

Саме для формування ефективної системи державного управління, що відповідає принципам публічного адміністрування ЄС, наказом Держаудитслужби від 01.11.2016 № 122 затверджено План заходів з реалізації Стратегії реформування державного управління на 2016 – 2020 роки,в якому визначено конкретні завдання, індикатори та строки виконання Службою заходів для забезпечення активної участі у реалізації реформ в сфері державного управління.

Не оминула увагою Голова Держаудитслужби і такий важливий напрямок роботи як виконання Плану заходів щодо реалізації Стратегії розвитку інформаційного суспільства в Україні, схваленого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.05.2013 № 386. Вже зараз Службою проведено комплекс заходів з інтеграції системи документообігу до системи електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Крім цього, було проведено низку семінарів із залученням зацікавлених структурних підрозділів Держаудитслужби та ряд тестувань, які підтвердили функціональність та життєздатність системи. Державним підприємством «Державний центр інформаційних ресурсів України» проведено випробування сервісу електронного документообігу та надано дозвіл на впровадження системи електронної взаємодії в Держаудитслужбі.

 

Найвищі показники за останні чотири роки

 

Також керівник Державної аудиторської служби України Лідія Гаврилова зосередила увагу на основних результативних показниках роботи, проведеної упродовж першого кварталу.

За перші три місяці цього року органами Служби проведено загалом 518 заходів державного фінансового контролю, з яких 438 ревізій та 79 аудитів. Водночас, завдяки застосуванню ризикоорієнтованого відбору об’єктів контролю, відбувається поступове зменшення питомої ваги ревізій, а основні акценти Служби, відповідно, невпинно зміщуються на проведення державних фінансових аудитів, а саме:

- відсоток ревізій у загальній кількості заходів становить 84,5 %, а без урахування ревізій, що здійснюються за зверненням правоохоронців, кількість таких заходів стосовно попереднього року зменшилась на 20,6 %;

- також порівняно з минулим роком кількість проведених аудитів зросла майже на 8 %.

Водночас загальна результативність та ефективність заходів державного фінансового контролю тримає досить високі позиції, зокрема:

 

- за результатами аудитів:

а) встановлено фактів неефективних управлінських дій чи рішень та ризикових операцій, що призвели (можуть призвести) до упущених вигод, неотриманих доходів або зайвих витрат на 2,3 млрд грн;

б) внаслідок належного реагування об’єктів аудиту відшкодовано втрат, допущених через неефективні управлінські дії та рішення, майже на 18,6 млн грн, а також упереджено таких втрат на 63,9 млн грн;

в) аудиторські звіти та відповідні інформації направлено 153 користувачам для прийняття управлінських рішень і прийнято 111 таких рішень;

г) від впровадження пропозицій, наданих за результатами аудитів, досягнуто додатковий економічний ефект майже на 129 млн грн;

 

- за результатами ревізій:

а) загальний обсяг виявлених втрат, допущених унаслідок порушень вимог законодавства, становив понад 561,5 млн грн;

б) забезпечено відшкодування понад 433,2 млн грн втрат, що вдвічі перевищує аналогічні дані попереднього року;

в) до правоохоронних органів передано 272 ревізійні матеріали, а за результатами їхнього розгляду розпочато 104 досудових розслідування, долучено до кримінальних проваджень 134 матеріали та вручено 86 повідомлень про підозру у вчиненні кримінального правопорушення;

г) задля повноти відшкодування втрат до суду пред’явлено вісім позовів на 1,1 млн грн.

 

  • у рамках поточного контролю, – доповіла Голова Держаудитслужби Лідія Гаврилова, – попереджено порушень у сфері закупівель шляхом відміни торгів та розірвання укладених договорів загалом на 4,6 млрд грн, а ще упереджено незаконне та неефективне витрачання ресурсів держави під час проведення аудиту окремих господарських операцій на 29 млн грн».

Як наслідок, за підсумками першого кварталу рівень ефективності роботи органів Служби, в частині співвідношення відшкодованих бюджетних втрат до видатків на утримання, загалом склав 309,6 %. Цей показник є найвищим за останні чотири роки.

Підбиваючи підсумки спільної роботи поточного року, Лідія Володимирівна зазначила, що Державній аудиторській службі України є чим пишатися: напрацювання та результати вражають. Звичайно, попереду ще багато наполегливої та копіткої роботи з реформування та поліпшення роботи. Зокрема, як зазначила Голова Держаудитслужби: «Ми маємо змінювати пріоритети: з питання «що, як, на скільки і ким порушено» до питання «яка проблема та які шляхи її ефективного вирішення».

Тому наразі в Службі основні акценти державного фінансового контролю спрямовуються, насамперед, на попередження порушень у фінансовій сфері. І зрозуміло, що пріоритетним напрямом у діяльності Держаудитслужби стало проведення аудитів.

 

 

Підготував Віталій Цвид

Фото Світлани Науменко