Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Лідія Гаврилова: «Держаудитслужба перебуває в авангарді системних змін у державі»

Дата розміщення новини: 2018-02-27

Засідання колегії Державної аудиторської служби України, яке відбулося 26 січня 2017 року, символічно співпало з 25-річчям прийняття Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу України». Про досягнення і позитивні результати, з якими Державна аудиторська служба України підійшла до цієї дати, докладно розповіла її Голова Лідія Гаврилова

 

Передусім Лідія Володимирівна привітала присутніх та загалом весь колектив Служби з 25-ю річницею створення державної контрольно-ревізійної служби України. «Вже чверть століття її працівники стоять на варті фінансово-бюджетної дисципліни та збереження активів держави, – зазначила Голова Держаудитслужби. – І приємно усвідомлювати, що кожен з нас зробив свій вагомий внесок до цього процесу».

З часів створення Державної аудиторської служби України були зроблені дієві кроки для посилення відповідальності за порушення фінансової дисципліни, напрацьовано регламенти проведення контрольних заходів, діяльність Служби стала набагато відкритішою та прозорішою. Вже можна впевнено констатувати: нинішній державний фінансовий аудит уособлює європейський підхід до контрольних функцій.

«Наразі в активі Служби– – мільярди гривень збережених і повернутих державі, – повідомила Лідія Гаврилова. – І це попри скорочення чисельності Держаудитслужби у 2,5 рази – з восьми тисяч колишніх до 3,2 тисяч нинішніх працівників».

Оскільки гривня була введена до обігу лише 1996 року, Лідія Володимирівна навела окремі цифри за останні двадцять років: «За цей час Службою виявлено порушень законодавства, наслідки яких – втрати державних коштів на понад 90 млрд грн. Насамперед, завдяки системному та якісному виконанню своїх функцій фахівцями Служби, забезпечено відшкодування і поновлення майже 22 млрд грн незаконних, нецільових витрат і недостач, а також надходження понад п’яти мільярдів гривень фінансових ресурсів».

Зазначені суми відшкодованих державних коштів зіставні, наприклад, з бюджетом міста Києва 2016 року.

 

Якісний підхід

 

  • стандарти аудиту вимагають мінімізації впливу органів державного фінансового контролю на діяльність суб’єктів господарювання, тому Держаудитслужбою суттєво зменшено кількість проведених контрольних заходів. Для порівняння: 1997 року їх було майже 75 тисяч, а 2017 року – 2,2 тисячі, тобто у 34 рази менше.

Доповідаючи про досягнення Служби за останні роки, Лідія Володимирівна зауважила: «За результатами аналізу закупівель лише протягом 2015 – 2017 років органами Держаудитслужби попереджено порушень у цій сфері на суму майже 24,2 млрд грн, зокрема відмінено торги на 20,9 млрд грн та розірвано укладених договорів майже на 3,3 млрд.

В рамках проведення державного аудиту окремих господарських операцій у суб’єктів господарювання державного сектору економіки протягом 2015 – 2017 років попереджено незаконне та неефективне витрачання майже 1,6 млрд грн державних ресурсів, з яких понад один мільярд – лише за 2017 рік».

  • того, завдяки подальшому впровадженню пропозицій, наданих за результатами державних фінансових аудитів, лише з 2014 року отримано відповідний економічний ефект на суму понад 560 млн грн, більше третини якої припадає саме на 2017 рік.

Досвід на службі держави

 

Безумовно, такі вражаючі досягнення органу державного фінансового контролю – це результат кропіткої роботи колективу Служби. І, виступаючи на колегії, Голова Держаудитслужби привітала керівників регіональних підрозділів, які мають найбільший досвід роботи в органах державного фінансового контролю.

Серед них: Роман Йосипович Кроляк, начальник Західного офісу – 26 років стажу; Євген Романович Держерука, начальник Управління в Тернопільській області – 27 років; Геннадій Владиславович Ващенко, начальник Управління в Запорізькій області – 20 років; Павло Валентинович Перепічка, начальник Управління в Чернівецькій області – 19 років; Ірина Іванівна Салогуб, начальник Управління в Полтавській області – 22 роки; Денис Томасович Яковлєв, начальник Управління в Миколаївській області – 23 роки; Анатолій Борисович Карп’юк, начальник Управління в Рівненській області – 24 роки стажу, та інші.

Серед найдосвідченіших представників керівництва Служби та структурних підрозділів з досвідом роботи понад 20 років – Олександр Григорович Шкуропат, Володимир Миколайович Діхтярьов, Тетяна Петрівна Марчук, Ірина Володимирівна Шевчук, Володимир Степанович Лаба, Наталія Григорівна М’якшило, Ігор Романович Волянський, Ірина Леонідівна Чернишева, Валентина Павлівна Коваль та багато інших.

Чималий досвід роботи в органах державного фінансового контролю маєй Голова Служби – Лідія Володимирівна Гаврилова працює з 1993 року.

 

Основні акценти реформ

 

Євроінтеграційні процеси в країні вимагають реформ фінансово-економічної системи держави, тож, як зазначила в своєму виступі Лідія Володимирівна: «Держаудитслужба перебуває в авангарді цих змін». Останніми роками проводиться активне та якісне реформування системи державного фінансового контролю, а саме:

- основний акцент спрямовується на попередження та недопущення фінансових порушень;

- кардинально реформується функція інспектування задля підвищення його дієвості;

- триває ґрунтовна робота з подальшого розвитку та посилення функції державного фінансового аудиту, розширення його видів та форм;

- проводиться постійний аналіз ефективності здійснення процесу управління державними ресурсами;

- продовжується робота з питань координації діяльності щодо запобігання корупції та боротьби із шахрайством при використанні коштів ЄС;

- вдосконалюється розроблена потужна система професійного розвитку працівників з урахуванням кращих міжнародних практик, тощо.

 

Закріпити успіхи та рухатися далі

 

Маховик реформ у Державній аудиторській службі України запущено, і її Голова запевнила, що оберти будуть лише пришвидчуватися. На доказ сказаного Лідія Володимирівна розповіла про основні подальші кроки для забезпечення ефективності, дієвості та результативності державного фінансового контролю, які плануються вже на поточний рік:

- необхідно законодавчо закріпити ті стратегічні напрями і цілі, що були окреслені минулого року, а також спрямувати максимум зусиль на завершення розробки та прийняття нашого базового Закону;

- серед основних пріоритетів варто зберегти напрям забезпечення ефективного урядового контролю щодо законності, ефективності, економності та результативності реалізації інвестиційних проектіві державних цільових програм;

- найближчим часом напрацювати конкретні порядки та механізми для отримання результативних показників, зокрема в частині ефективного попередження порушень у сфері закупівель;

- продовжити розпочатий влітку 2017 року розвиток системи постійного професійного зростання працівників Служби.

Загалом плани на майбутнє Держаудитслужби цілком відповідають статусу прогресивного державного органу, що динамічно розвивається та реформується, а, відповідно, система державного фінансового контролю, спрямованого на забезпечення законного та ефективного використання державних коштів, і надалі якісно розбудовуватиметься.

 

Підготував Віталій Цвид

Фото Валентини Науменко

 

На знімку: (зліва направо) в.о. першого заступника Голови Держаудитслужби Станіслав Косінов, Голова Держаудитслужби Лідія Гаврилова, перший заступник Голови Держфінінспекції Олександр Шкуропат, заступник Голови Держаудитслужби Юлія Солянік