Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Чим далі в ліс, тим менше… оптимізму

Дата розміщення новини: 2018-01-03

Фахівці Держаудитслужби у ІІ кварталі 2017 року згідно з планом провели ревізії окремих напрямків фінансово-господарської діяльності державних підприємств, що належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України (далі – Держлісагентство), за період з 01.01.2015 до 31.05.2017.

Загалом за результатами ревізій у системі Держлісагентства сума встановлених порушень становила понад 73 млн грн, з яких втрат фінансових та матеріальних ресурсів – на суму близько 30 млн гривень.

Як показали контрольні заходи, однією з наявних проблем  підприємств лісової галузі залишається неналежний контроль за збереженням та ефективним використанням лісових ресурсів, про що свідчать факти незаконних і самовільних рубок лісових ресурсів,  встановлені майже у кожній області.  

Варто зазначити, що через специфіку діяльності об’єктів контролю Держаудитслужба зверталася до територіальних органів Держекоінспекції та Держгеокадастру, на які покладено функції державного нагляду за дотриманням природоохоронного та земельного законодавства, з пропозицією проведення спільних ревізій, проте здебільшого такі звернення були знехтувані або залучені фахівці ставилися до таких перевірок формально.

Зважаючи на бездіяльність зазначених центральних органів виконавчої влади при встановленні фактів незаконних рубок, самозахоплення земельних ділянок лісового фонду тощо, Держаудитслужба самостійно  розраховувала розмір шкоди, заподіяної лісовому та природно-охоронному господарству – розмір розрахованої у такий спосіб шкоди сягнув більше ніж 171 млн гривень.

Наприклад, лише через незаконне проведення рубок у природно-заповідному фонді загальнодержавного значення ДП "Кутське лісове господарство" (Івано-Франківська область) на площі 490 га (немає відповідних дозволів та лімітів) вказаному фонду та, відповідно, державі завдано збитків на 77 млн гривень.

Водночас контрольними заходами встановлено непоодинокі факти незаконного використання земель лісового фонду, а відсутність у більшості лісогосподарських підприємств правовстановлюючих документів на земельні ділянки сприяє несанкційованому їх використанню, що може надалі призвести до відчуження чи зміни цільового призначення таких земель.

Зокрема, на земельних ділянках лісогосподарського призначення, що належать ДП "Рокитнівське лісове господарство" (Рівненська область),  незаконно видобували бурштин невстановлені особи, які, пошкодивши родючі шари ґрунту та знищивши лісові насадження, заподіяли шкоди  на суму майже 0,5 млн гривень.

ДП "Вищедубечанське лісове господарство" (Київська область) уклало низку договорів довгострокового тимчасового користування лісовими ділянками, передавши у користування фізичним та юридичним особам

253,8 га для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей терміном на 49 років, – умовами таких договорів передбачено вільний доступ до таких ділянок. Проте за результатами обстеження установлено, що окремі із них наразі об’єднано в садові товариства ("Дрім Вілідж", "Джой Форест", "Рівєра Вілас", "Ключі") та до них немає вільного доступу (вхід на територію загороджено, присутня охорона, на території зведено капітальні будівлі тощо), що надалі може призвести до відчуження таких ділянок чи зміну їх цільового призначення.

Через непоодинокі факти самозахоплення земельних ділянок лісового фонду лісогосподарські підприємства втрачають можливість ведення на них лісової господарської діяльності,  їх раціонального використання тощо.

Так, у Київській області встановлено факти самовільного зайняття сторонніми організаціями земельних ділянок лісового фонду площею 72 га, через що ДП "Вищедубечанське лісове господарство"та ДП "Білоцерківське лісове господарство" зазнали шкоди (розрахунково) на майже 10 млн гривень.

Також контрольні заходи засвідчили про неналежний рівень збереження та використання лісових ресурсів, що перебувають під охороною підприємств Держлісагентства, зокрема на землях, які належать до природно-заповідного фонду.

Зокрема, ДП "Цуманське лісове господарство" (Волинська область) проводило суцільні санітарні рубки на території Ківерцівського національного природного парку "Цуманська пуща", який є об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення та створений у 2010 році Указом Президента України. Проте до цього часу, не провівши функціональне зонування земель парку, про що свідчить відсутність документації із землеустрою щодо меж парку, державних актів тощо, підприємство  фактично не передало частини земель, які мають належати зазначеному парку.

Водночас контрольними заходами встановлено низку недоліків у  фінансово-господарській діяльності лісогосподарських підприємств.

Унаслідок реалізації підприємствами Держлісагентства лісопродукції за цінами, нижчими за собівартість, невиконання нормативних документів щодо продажу необробленої лісопродукції на аукціонах та заниження сортності деревини втрачено доходів на суму 1,3 млн гривень. 

Такі випадки встановлено у Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Полтавській, Харківській та Чернігівській областях.

Через недотримання керівниками лісогосподарських підприємств норм чинного законодавства без застосування процедур закупівель придбано товарів та послуг на суму більше ніж 33 млн гривень.

Лише ДП "Бучацьке лісове господарство" та "Чортківське лісове господарство" (Тернопільська область) провели таких закупівель на суму більше ніж 25 млн гривень.

Через неперерахування підприємствами Держлісагентства в 

Івано-Франківській, Київській, Хмельницькій, Миколаївській, Закарпатській, Полтавській, Волинській, Кіровоградській та Херсонській областях належних платежів державні та місцеві бюджети недоотримали коштів на загальну суму більше ніж 5 млн гривень.

Майже на кожному з перевірених лісогосподарських підприємств зафіксовано факти витрат з оплати праці з порушенням вимог чинного законодавства, що призвело до незаконної її виплати на суму понад 1,4 млн грн, а внаслідок оплати деякими лісогосподарськими підприємствами робіт чи послуг у завищеній вартості, перерахування коштів без отримання товарів тощо підприємствами втрачено коштів на суму більше ніж1,3 млн гривень.

Унаслідок завищення реальної потреби у бюджетних коштах на ведення лісового господарства лісогосподарські підприємства, зокрема у Київській, Харківській та Кіровоградській областях, отримали та використали зайво понад 7,6 млн гривень.

 

Про результати проведених контрольних заходів Держаудитслужба  поінформувала Кабінет Міністрів України, зокрема подавши Держлісагентству низку пропозицій, спрямованих на підвищення контролю за збереженням та ефективним використанням лісових ресурсів, природно-заповідного фонду та за фінансово-господарською діяльністю лісогосподарських підприємств тощо. 

Крім того, про результати проведених контрольних заходів у системі Держлісагентства було поінформовано Міністерство фінансів України, Міністерство аграрної політики та продовольства України і Державне агентство лісових ресурсів України для вжиття відповідних заходів щодо усунення встановлених порушень та недопущення їх надалі.

Ірина Чорна,

заступник начальника відділу державного фінансового аудиту в галузі сільського господарства Департаменту контролю в аграрній галузі, екології та природокористування Держаудитслужби

Від редакції: Коли стаття готувалася до друку, стало відомо, що голова Державного агентства лісових ресурсів України  Христина Юшкевич подала заяву на звільнення. Про це вона повідомила на своїй сторінці  у Facebook.