Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Лідія ГАВРИЛОВА: Ми збудували дійсно європейський орган!

Дата розміщення новини: 2017-12-06

У Держаудитслужбі України відбулося розширене засідання колегії за участю керівників структурних підрозділів та міжрегіональних територіальних органів за підсумками роботи 9 місяців 2017 року

Про діяльність за звітний період докладно розповіла Голова  Державної аудиторської служби України Лідія Гаврилова, привітавши на початку заходу присутніх з другою річницею утворення цього державного органу.   

До речі, напередодні проведення чергового засідання  розширеної колегії Держаудитслужби відбувся брифінг, присвячений річниці  утворення Служби. Нагадаємо, що постановою Кабміну від 28.10. 2015  №868  було ухвалене рішення про створення Державної аудиторської служби України. 

На зустрічі з представниками ЗМІ  Голова Держаудитслужби Лідія Гаврилова розповіла про ту  масштабну роботу, що була проведена для «запуску» Служби. Зроблено чимало: затверджено Положення про Аудиторську службу,  утворено міжрегіональні територіальні органи, забезпечено кадрове наповнення підрозділів, вирішено закриті процедурні питання реорганізації центрального апарату, регіональних підрозділів. За ініціативою Державної аудиторської служби питання розвитку системи державного фінансового контролю на центральному, регіональному та місцевому рівнях включено окремим розділом до Середньострокового плану пріоритетних дій Уряду до 2020 року, а також затверджено Стратегію реформування системи управління державними фінансами на 2017 – 2020 роки. 

Такі грандіозні перетворення стали своєрідним другим «диханням» для ефективної діяльності Служби. За прикладами далеко ходити не треба – лише протягом січня – вересня 2017 року проведено 1700 контрольних заходів на підприємствах, в установах та організаціях.

Загальна сума виявлених фінансових порушень, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів, складає понад 1,9 млрд грн (для порівняння: за таку суму можна було б збудувати ще один стадіон, аналогічний «Арені Львів»). Фактично на сьогодні відшкодовано коштів на суму 670 млн грн.

Наприкінці заходу Лідія Володимирівна відповіла на запитання журналістів, зокрема про результати ревізії використання державних коштів на проведення Пісенного конкурсу «Євробачення – 2017». 

 Про нормативно-правову базу

Щодо засідання самої колегії. «Фінансовий контроль» вже неодноразово писав про деякі проблеми, що виникають у держаудиторів під час контрольних заходів через застарілу законодавчу базу. Саме над цим – переведенням старих законів на сучасні «рейки» – невтомно працюють фахівці Держаудитслужби. 

Так, за словами Лідії Володимирівни, «упродовж останніх трьох місяців ми провели надважливі узгодження та максимальне наближення наших позицій з позиціями Міністерства фінансів та Мінекономрозвитку щодо двох базових документів – проекту розпорядження Уряду «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування системи державного фінансового контролю до 2020 року» та проекту Закону України «Про основні засади діяльності органів державного фінансового контролю».

До речі, обидва документи  в доопрацьованому вигляді вже передані для остаточного погодження до Мінфіну та Мінекономрозвитку.

Проте це тільки початковий етап – повсякденна копітка нормотворча праця з розбудови і гармонізації законодавчої бази та механізмів державного фінансового контролю з європейськими принципами продовжується. Кінцева мета цього процесу – підняти на новий якісний рівень методологічне забезпечення реалізації органами Держаудитслужби функції інспектування та аудиту. Наразі, з урахуванням кращого міжнародного досвіду, розроблено низку проектів постанов Кабінету Міністрів України, які після проходження всіх необхідних процедур, сподіваємося, набудуть реального статусу. 

Отже, прийняття нової законодавчої бази для ефективного державного фінансового контролю є невід’ємною частиною справжньої інтеграції зі стандартами Євросоюзу.

Підвищуємо професійний рівень

Для ефективної діяльності державного органу необхідні професійні виконавці, які здатні працювати на сучасному рівні. Це – аксіома. Якщо з цим питанням існують проблеми, то їх потрібно якимось чином вирішувати. Саме  для підготовки нової генерації керівників і фахівців органів Держаудитслужби та підвищення їх професіоналізму в сфері проведення аудиту протягом 9 місяців 2017 року проведено низку навчань (семінарів, тренінгів та круглих столів) як в апараті Служби, так і в усіх її територіальних органах.

«Для нас 2017 рік, справді, став роком навчання. І не лише навчання, а й змін у свідомості кожного працівника», – констатує Лідія Гаврилова. На практиці це означає, що кожен працівник Держаудитслужби повинен мати розуміння пріоритетності саме аудиторської функції. Для формування такого розуміння про діяльність і місію Держаудитслужби в Україні на міжнародній арені проведено низку робочих зустрічей з  міжнародними колегами та експертами. Висновок міжнародних партнерів позитивний: напрями розвитку та реформування державного фінансового контролю та органів Держаудитслужби на правильному шляху. 

Красномовні докази ефективної роботи

Далі Голова Держаудитслужби Лідія Гаврилова проінформувала про загальні результати роботи Служби за 9 місяців цього року. Загалом з початку року проведено понад 1,7 тисячі контрольних заходів.

Продовжується позитивна тенденція щодо збільшення питомої ваги державних фінансових аудитів. Так, стосовно даних січня – вересня 2016 року загальна кількість аудитів зросла більше ніж у два рази, а відсоткове значення їх питомої ваги у загальному обсязі контрольних заходів збільшилось з 5 до 11,6% .  

Оптимістично також виглядає динаміка результатів контрольних заходів порівняно з минулорічними показниками відповідного періоду. Наприклад, відшкодування втрат з початку року забезпечено на рівні 34,4% від виявлених, або 670,5 млн гривень, що суттєво перевищує відповідний показник минулого року (22,3 %). За результатами моніторингу закупівель товарів, робіт і послуг шляхом  відміни торгів та розірвання договорів попереджено порушень загалом на 11,9 мільярда гривень! Разом з тим, за результатами аудиту окремих господарських операцій упереджено незаконне та неефективне витрачання ресурсів держави на 981,7 млн гривень, а завдяки рекомендаціям за підсумками державних фінансових аудитів отримано економічний ефект на суму 147,8 млн гривень.  

      Підтверджує  ефективність роботи органів Служби за 9 місяців поточного року такий красномовний факт – співвідношення відшкодованих бюджетних втрат до видатків на її утримання складає 130,3 %! 

  І, наостанок, ще декілька красномовних цифр. Задля повноти реалізації результатів державного фінансового контролю та притягнення до відповідальності посадових осіб, органами Служби з початку року до правоохоронних органів надіслано понад тисячу ревізійних матеріалів, внаслідок чого до адміністративної відповідальності за порушення фінансово-бюджетної дисципліни притягнуто майже 3,3 тисячі посадових осіб, до дисциплінарної та матеріальної відповідальності – 1,2 тисячі осіб, в тому числі 121 особу звільнено із займаних посад. 

Завершуючи свою доповідь, Голова Держаудитслужби Лідія Гаврилова зазначила, що зараз можна з впевненістю  сказати: «Ми збудували дійсно європейський орган, ми на правильному шляху!» 

На колегії також виступили: перший заступник Голови Держфінінспекції Олександр Шкуропат,  директор  Департаменту операційного аудиту Світлана Аніщенко, директор Департаменту контролю у галузях промисловості, енергетики, транспорту та фінансових послуг Володимир Лаба, начальник Управління документообігу та контролю виконавської дисципліни Наталя М’якшило. 

Час плине, робота продовжується. Фахівці Держаудитслужби України  працюватимуть і надалі на благо суспільства, уважно контролюючи  використання бюджетних фінансів, разом з тим допомогаючи держпідприємствам слушними рекомендаціями щодо підвищення економічних показників.  Саме так і повинен працювати державний орган європейського гатунку.

 

                                                              Підготував 

                                                      Василь Чорний,

                         в.о. головного редактора журналу