Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

КОМУНАЛЬНІ ТАРИФИ: ЯК І ДЕ МОЖНА ЗАОЩАДИТИ ЗАКОННО

Дата розміщення новини: 2017-10-05

КОМУНАЛЬНІ ТАРИФИ:

ЯК І ДЕ МОЖНА ЗАОЩАДИТИ ЗАКОННО

 

Чи реально отримувати платіжку за комунальні послуги з цифрою, на третину меншою, ніж на попередній квитанції, водночас не вдаючись до нелегальних дій, аби не наразитися на перевірку контролюючими структурами? Цілком, вважає експерт житлово-комунальних програм Олена Брезіцька. Для цього потрібно лише регулярно виконувати низку простих рекомендацій від досвідчених фахівців і ... об'єднуватися мешканцям багатоквартирних будинків. Отже, як і на чому можна економити?

 

Навчіть сусідів закривати двері в під'їзді

Звичайно, крім своєї квартири, слід звернути увагу й на місця громадського користування в будинку. Наприклад, двері під'їзду, сходові майданчики, горище, підвал, дах. Як підрахували фахівці, утеплення вікон і дверей узимку в під'їзді додає мешканцям у квартири 2-3 градуси тепла!

Якщо у квартирі встановлено вікна-склопакети, то це дуже добре. Тому що втрати тепла зменшуються вдвічі-втричі. Якщо таких вікон немає – не варто впадати у відчай. Цілком можна вирішити проблему, усунувши місця втрати тепла у віконних рамах. Ця доступна практично кожному операція зробить кімнату теплішою на 4-5 градусів. До речі, взимку доречніше вішати на вікна щільні короткі штори – вони краще зберігають тепло. Не забувайте вдень відсувати їх, щоб сонячні промені проникали в кімнату. За такого нехитрого способу температура може зрости мінімум на 1 градус. Батареї опалення звільніть від меблів і декору та в жодному разі не прикривайте їх шторами!

Кілька слів про «клаптикове» утеплення квартир, яке зараз дуже широко практикується, наприклад, у Києві. Це – часткове вирішення проблеми для окремо взятої квартири. Більш того, «клаптикове» утеплення в панельних будинках взагалі протипоказане – дуже велика ймовірність, що сусіди, які не встигли утеплитися, незабаром виявлять у своїх оселях грибок через підвищену вологість і різницю температури на загальній стіні будинку. Фахівці настійно рекомендують – утеплення фасаду багатоквартирного будинку слід робити тільки повністю! Тоді буде належний ефект, а він вражає – вдвічі скоротяться витрати на тепло!

У любителів поніжитися у ванні – важкі часи

Хоча якщо господарям по кишені платити за куб гарячої води 80 грн, то від такого задоволення можна і не відмовлятися. Втім, як підрахували експерти, заміна ванни на душ дасть щотижневу економію в 400 літрів води. Вибір, як то кажуть, за вами.

Особливо економним і пильним слід бути вранці. Коли ще не зовсім прокинулися. І пам'ятати, що за ту хвилину, коли безперервно працює кран, можна наповнити відро (10 літрів!) води! І тут уже не важливо, яка вода тече, тому що куб холодної води теж коштує нині не копійки – 15 гривень! А стежити за витратою, порівнювати свідчення і вчитися економити допоможуть лічильники гарячої і холодної води. Автор це відчув на власному досвіді. Так що без них у нинішніх українських тарифних реаліях ніяк.

Побутова техніка буває різна...

У сенсі витрати електроенергії. Тому, вирішивши поміняти, наприклад, холодильник, зверніть увагу, чи є в його технічній характеристиці позначення «А+». Якщо так, то це означає, що холодильник дає 30% економії електроенергії під час роботи.

Змініть освітлення у вашій оселі на LED-лампи. Так, коштують вони недешево, проте екологічні, довговічні (як правило, ресурс використання – 100 000 годин) і феноменально економічні (20 – 40% економії)!

Щоб пральна машина менше «їла» електроенергії, переведіть її на економний режим. Найоптимальніший варіант – температура води під час прання не повинна перевищувати 30 – 40 градусів.

Що таке енергоефективність у принципі? Це використання меншої кількості енергії при організації відповідного рівня енергетичного комфорту в приміщенні. Звичайно, використовуючи принцип «моя квартира – моя фортеця», можна досягти істотних результатів з підвищення енергоефективності й помітно скоротити витрати на оплату комунальних тарифів. Але віддача буде незмірно більшою, якщо всі мешканці будинку візьмуть активну участь у боротьбі за економію. Велика частина житлового фонду в Україні, на жаль, застаріла. Найчастіше, це споруди 80 – 90 років  минулого століття. У той час мало хто думав всерйоз про економію водо- і теплопостачання квартир, а такі поняття, як енергоефективність або термомодернізація були за дивину. Приватизуючи житловий фонд, господарі житла не переймалися станом усього будинку – кожен дбав лише про свою квартиру. Тепер часи інші. І жителі багатоквартирного будинку повинні чітко розуміти, що вони є власниками не тільки своїх кімнат, а й усієї інфраструктури будинку.

Депутат Київради, член комісії з питань житлово-комунального господарства Олександр Клюс визнає, що комунальні тарифи у нас завищені:

– Але це реалії сьогодення і треба зараз спрямовувати свої зусилля на мінімізацію витрат. Якщо порівняти Україну з розвиненими країнами Євросоюзу, то у нас рівень енергозбереження в 5-6 разів поступається європейському! Звичайно, це не годиться і цю ситуацію потрібно виправляти.

Що слід зробити і як можна заощадити? У багатоквартирному будинку в Києві, де я живу, мешканці ще 1998 року об'єдналися, по суті, в ОСББ. За цей час ми повністю реконструювали тепловий пункт нашого будинку, поміняли 29 дверей, утеплили фасад, під'їзди та сходові майданчики, відремонтували систему водопостачання, змінили все освітлення на енергозберігаючі лампи, встановили всюди прилади обліку. Тепер платимо за фактом.

Від редакції. Будинок, де проживає депутат, – свого роду, феномен: тут мешканці платять комунальних платежів за 1 кв. м площі 98 коп.!

Олександр Клюс рекомендує звернути пильну увагу на Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»:

– Цей закон передбачає три варіанти управління будинком. Перший – усі власники невеликого будинку збираються і спільно приймають рішення з будь-якого актуального питання. Другий варіант – створюються ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку). У такому разі найважливіші рішення приймаються на загальних зборах мешканців будинку, а поточними питаннями займаються голова об'єднання і правління. І, нарешті, третій варіант – мешканці будинку укладають договір на обслуговування з керуючим (компанією).

Сам Олександр Клюс вважає ОСББ найзручнішою формою управління будинком. І це логічно, тому що він на практиці відчув усі її переваги і недоліки:

– Головна проблема нинішніх ОСББ – прохолодне ставлення влади до цих об'єднань. Замість підтримки спостерігається самоусунення і байдужість. До речі, дію норм закону продовжено до 1 липня 2017 року. Якщо до цього часу мешканці багатоповерхівок не створять у себе ОСББ, місцева влада призначить управителя самостійно. Якість роботи ЖЕКів ми ж іще не забули? Цілком можливий за такого розкладу подібний варіант.

Наша довідка. Без урахування непідконтрольних територій в Україні діє понад 15 тис. об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Перше місце за кількістю створених ОСББ займає Вінниця. Про це повідомляє прес-служба Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.

Тарифна політика у нас найближчим часом навряд чи зміниться. Тому потрібно вчитися економії і осягати ази енергозбереження на практиці. Іншого виходу немає.

Василь Чорний,

кореспондент журналу «Фінансовий контроль»