Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Як розкрадають космічний бюджет

Дата розміщення новини: 2020-12-07

На колишньому флагмані космічної промисловості ракет уже не виробляють –

на підприємстві виявлено зловживань на 104 мільйона гривень

Державне підприємство «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова» (далі – ДП «ВО «ПМЗ»), яке входить до складу Державного космічного агентства України, є основою ракетно-космічної галузі з виробництва космічної техніки та технологій, зокрема ракетних комплексів. ДП «ВО «ПМЗ має стратегічне значення для розвитку України як космічної держави. За час існування на підприємстві було створено чотири генерації ракетних комплексів стратегічного призначення, близько 400 космічних апаратів 70 різних модифікацій, космічні ракети-носії сімейств: «Циклон», «Космос», «Зеніт».
Незважаючи на багаторічну історію, набутий досвід та потенціал розвитку, на сьогодні підприємство перебуває у критичному стані й протягом останніх років постійно отримує з бюджету підтримку для погашення заборгованості з виплати заробітної плати.
Фахівці Східного офісу Держаудитслужби провели ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод 
ім. О.М. Макарова», за результатами якої виявлено фінансових порушень на загальну суму 104 млн грн.

Зайві кошти з бюджету

Зокрема, внаслідок завищення у бухгалтерському обліку інших операційних витрат на суму резерву збитків від очікуваних кредитних ризиків підприємство не перерахувало до загального фонду державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, за 2019 рік на суму 
85,0 млн грн.
Також встановлено окремі порушення при виконанні оборонного замовлення за договорами, укладеними з Міністерством оборони України.
Так, унаслідок завишення розміру прибутку і, відповідно, вартості продукції, поставленої Міністерству оборони України, ДП «ВО «ПМЗ» отримало з державного бюджету зайвих коштів на суму 2,3 млн грн.
Крім того, виявлено окремі випадки втрати активів, зокрема через непроведення претензійно-позовної роботи та списання з обліку дебіторської заборгованості зі строком позовної давності, що минув, на 
суму 7,0 млн грн.


Махінації з ремонтно-будівельними роботами

Відсутність належного контролю керівництва підприємства за станом виконання договорів та за виконанням підрядними організаціями ремонтно-будівельних робіт призводить до зайвих витрат і збитків.
Зокрема, через непідтвердження під час зустрічної звірки наявності працівників у кількості, яка необхідна для надання послуг з охорони приміщень та території, підприємство зайво сплатило за згадані послуги 
3,5 млн грн.
Внаслідок завищення вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт підприємством зайво перераховано підрядним організаціям коштів на суму 2,6 млн грн.
Через непідтвердження в ході зустрічної звірки придбання та відображення в обліку матеріалів та комплектуючих виробів, вартість яких включено до актів виконаних робіт, а також через невідповідність внесених до актів виконаних робіт витрат на заробітну плату, адміністративних та загальновиробничих витрат витратам, відображеним в обліку виконавця робіт, зайво сплачено за роботи з розробки науково-технічної продукції майже 0,3 млн грн та завищено в обліку кредиторську заборгованість на суму 1,9 млн грн.

Порушення Закону про публічні закупівлі

Внаслідок непред’явлення до відшкодування витрат, пов’язаних зі страхуванням відповідальності перед третіми особами, як передбачено умовами договору, підприємство покрило витрати іншої юридичної особи у сумі 1,4 млн грн.
Крім того, встановлено факти недотримання ДП «ВО «ПМЗ» норм Закону України «Про публічні закупівлі» в частині не оприлюднення підприємством річних планів закупівель, додатків до них та змін; несвоєчасного оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу звітів про укладені договори; визнання переможцями тендерних пропозицій за процедурою відкритих торгів учасників, які не відповідали вимогам тендерної документації; укладення договорів з переможцями відкритих торгів із порушенням 20-денного терміну; незастосування процедури закупівлі при закупівлі товарів, робіт та послуг на загальну суму майже 381млн грн.
Матеріали ревізії направлено до слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області для прийняття рішення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. 

Інга Семенюк
Заступник начальника відділу 
державного фінансового аудиту 
в галузі державного резерву 
та космічної діяльності 
Департаменту контролю у галузі ЖКГ, 
інфраструктури та зв’язку Держаудитслужби