Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Чому загасає найголовніший маяк країни

Дата розміщення новини: 2020-12-07

Махінації з майном та нерухомістю, завищення вартості ремонту суден, пропажа правовстановлюючих документів призвели в Держгідрографії до втрат 11 мільйонів гривень

 

Незважаючи на те, що пересічному громадянину назва Державної установи «Держгідрографія» (далі – Держгідрографія) практично незнайома, проте її роль у підтриманні сталого та безпечного функціонування водного транспорту України важко переоцінити. Не дарма Держгідрографію віднесено до переліку підприємств та організацій, що мають стратегічне значення для національної економіки і безпеки.

Основний навігатор країни

Лише поціновувачі маяків, які прикрашають морські узбережжя, знають, що ці пам’ятки архітектури належать Держгідрографії. І хоча морська навігація розвивається широкими і невпинними кроками, а маяки поступово втрачають у ній свої позиції, до сьогодні емблему установи прикрашає маяк, який вказує правильний шлях мореплавцям.  
Насамперед установа надає навігаційно-гідрографічні послуги для забезпечення безпеки судноплавства у морському регіоні та на внутрішніх водних шляхах України; встановлює засоби навігаційного обладнання, на морських та річкових шляхах; публікує, розповсюджує та підтримує на сучасному рівні всю навігаційно-гідрографічну інформацію для безпечного судноплавства.
Починаючи з березня 2020 року до Держадитслужби почали надходили повідомлення про можливі зловживання з боку посадових осіб оператора навігаційно-гідрографічних послуг під час освоєння державних ресурсів. 
За таких обставин було прийнято рішення щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Держгідрографії та її філій за період з 2016 року.

Ржавіюче судно 

Контрольним заходом виявлено не лише збитки на суму майже 
11 млн грн та випадки відволікання обігових коштів установи на відверто сумнівні «проекти», а й роками не вирішені проблеми, пов’язані з оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, навігаційні знаки та інше нерухоме майно.
Вкрай цинічно та нахабно було завдано збитків Держгідрографії у 
2019 році в розмірі 8,1 млн грн підрядною організацією під час ремонту судна «Маяк». А оскільки маяк є візитною карткою установи, фактична втрата судна із однойменною назвою, вдесятеро збільшує негативний ефект!
Філія «Дніпровський район Держгідрографії» перерахувавши протягом вересня 2018 року – лютого 2019 року підряднику 11,7 млн грн, так і не дочекалась відремонтованого судна у встановлені договором терміни – до 30 вересня 2019 року. Як з’ясувалося, роботи було виконано частково на 3,6 млн грн, а судно фактично було кинуто напризволяще. Наразі судно являє собою сімдесятиметрового залізного монстра, який продовжує ржавіти під відкритим небом.   

Непотрібний катер 

Попри те, що підрядній організації було надіслано низку претензій, які вона проігнорувала, філія Держгідрографії так не зверталася до суду з відповідним позовом. Оскільки керівництво філії на момент проведення  ревізії було звільнено, то з’ясовувати, чому ж саме було допущено втрати, будуть уже правоохоронні органи.  
Відсутність належного контролю керівництва філій Держгідрографії за виконанням підрядними організаціями ремонтно-будівельних робіт на маякових спорудах призвело до завищення їхньої вартості та обсягів на загальну суму майже 2,5 млн грн, що може свідчити про недостатню ефективність внутрішнього контролю установи.  
Оновлення флоту установи в окремих випадках здійснювалось у дивний спосіб. У листопаді 2019 року філія «Дніпровський район Держгідрографії» придбала через посередника катер оперативного реагування проєкту «ВСС-95» вартістю 3,5 млн грн. 
Проте згідно з наданим виробником сертифікатом малого судна переданий філії човен побудований за проєктом, який не відповідає умовам договору та документації конкурсних торгів, – проєкту «ВСС-98М», що унеможливлює його реєстрацію та подальшу експлуатацію.

Сумнівний позов до арбітражу

Не менш сумнівним епізодом стала підготовка повідомлення про арбітраж до Комісії Організації Об'єднаних Націй з права міжнародної торгівлі (UNCITRAL). 
З огляду на позитивний досвід розгляду цією Комісією позовів до Російської Федерації через втрату майна на території Автономної Республіки Крим, оскільки Держгідрографія у 2014 році втратила дві філії на території Кримського півострова, у 2019 році було замовлено підготовку відповідного проєкту повідомлення «під ключ», вартість якого становила майже 220 тис. грн.
Проте виконаний проєкт так і залишився припадати пилюкою, оскільки він не відповідає вимогам Арбітражного регламенту UNCITRAL. 
На жаль, це не поодинокі випадки нераціонального використання коштів установи. Так на складі філії «Одеський район Держгідрографії» перебувають придбані ще у 2016 році запчастини, які не використовуються, загальною вартістю 4,5 млн грн. 

Зловживання з нерухомістю

Протягом тривалого часу філіями Держгідрографії не використовується виготовлена проєктно-кошторисна документація, що у подальшому призведе до здійснення додаткових витрат на її коригування.
Наприклад, з 2015 року у філії «Миколаївський район Держгідрографії» обліковується конструкторська документація з реконструкції причалу з адміністративною будівлею вартістю 855 тис. грн, експертиза якої не проведена, що унеможливлює її подальше використання. 
З 2004 року Держгідрографією не введено в експлуатацію чотириквартирний будинок на території комплексу «Маяк Нижній Бердянський» (Запорізька область), який перебуває на балансі філії «Миколаївський район Держгідрографії». Наразі квартири в будинку не придатні для проживання, хоча будинок і досі відповідає нормативним вимогам із забезпечення механічного опору та стійкості конструкції, пожежної безпеки, безпеки життя і здоров’я людей. 
Роками на незадовільному рівні знаходиться оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки Держгідрографії. 
Із 156 земельних ділянок філії «Миколаївський район Держгідрографії» на 76 ділянок немає правовстановлюючих документів, із 15 земельних ділянок філії «Одеський район Держгідрографії» таких документів немає на 10 ділянок.

Відсутність правовстановлюючих документів

Левова частка навігаційних знаків філій установи та іншого нерухомого майна не має правовстановлюючих документів, що за певних обставин може призвести до їх втрати.
Зокрема, філія «Одеський район Держгідрографії» не внесла до Державного реєстру прав на нерухоме майно 418 знаків навігаційно-гідрографічного забезпечення та 37 одиниць іншого нерухомого майна (склад, огородження тощо). Із 127 навігаційних знаків філії «Миколаївський район Держгідрографії» правовстановлюючих документів немає на 85 знаків.
І хоча в цілому Держгідрографія продовжує виконувати свою основну місію, для того щоб залишитись тим важливим Маяком, який вказує єдино правильний шлях мореплавцям, і не повторити гірку і безславну долю судна із гордим ім’ям – «Маяк», новому керівництву установи потрібно докласти чимало зусиль. 

Василь Міхневич
Заступник директора Департаменту
контролю в галузі ЖКГ, інфраструктури 
та зв’язку Держаудитслужби