Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ

Дата розміщення новини: 2020-12-07

Як здійснюється оплата праці медикам, які безпосередньо зайняті на роботах з надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)?
                                                                 
Світана Мошківська, м. Житомир

Відповідає фахівець                  ОЛЬГА ПЕТРЕНКО
заступник начальника відділу державного
фінансового аудиту в галузі охорони здоров’я
Департаменту контролю у соціальній галузі та
сфері культури Держаудитслужби

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2020 за № 65 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2020 за № 331) затверджено Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році (далі – Порядок), яким визначено, зокрема, окремі пакети з надання медичних послуг пацієнтам з підозрою або встановленою гострою респіраторною хворобою (COVID-19) у рамках програми медичних гарантій, щодо яких Національна служба
здоров’я України (далі – НСЗУ) укладає із закладами охорони здоров’я договори про медичне обслуговування населення. Цією ж постановою затверджені й тарифи на вказані послуги.
Так, відповідно до п. 116 Порядку тариф на медичні послуги з надання екстренної медичної допомоги пацієнтам з підозрою або встановленим захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-СoV-2, передбачені специфікаціями, встановлюються як надбавка ставка на місяць, що розрахована на основі базової капітаційної ставки за готовність надати екстрену медичну допомогу та становить     12 163,64 гривні.
Крім цього, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2020 за № 331 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення державних фінансових гарантій медичного обслуговування пацієнтів з гострою распіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 та належної оплати праці медичних та інших працівників, які надають медичну допомогу таким пацієнтам» тарифи на медичні послуги мають фінансове забезпечення, зокрема здійснення передбачених законодавством додаткових доплат медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я, які надають медичні послуги, пов’язані з наданням медичної допомоги пацієнтам з   COVID-19.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 за № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я, які зайняті на роботах з надання медичних послуг хворим на короновірусну хворобу COVID-19, до завершення здійснення зазначених заходів встановлюється додаткова доплата розміром до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням, передбаченим законодавством обов’язкових доплат і надбавок.
За таких умов абзацом 5 п. 1 вказаної вище постанови визначено, що конкретний перелік посад працівників, яким встановлюється доплата, затверджується керівником відповідного закладу охорони здоров’я.
Крім цього, звертаємо увагу, що відповідно до п. 17 Порядку № 65 у разі, коли з надавачем медичних послуг укладено договір, до якого внесено пакети медичних послуг, зазначених у главах 27 – 30 цього Порядку, надавач зобов’язується неухильно дотримуватися вимог законодавства у сфері оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу (COVID-19), зокрема в частині встановлення законодавством передбачених законодавством доплат та надбавок до посадових окладів.
Водночас організація оплати праці працівників комунального некомерційного підприємства як самостійного об’єкта господарювання переходить до сфери договірного регулювання, зокрема шляхом укладення колективного договору відповідно до ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди». Варто зауважити, що вищевказані доплати нараховуються за весь календарний місяць, відпрацьований медичними та iншими працівниками, які зайняті на роботах з надання медичних послуг хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19), а не за фактичні години роботи з такими пацієнтами.
Разом з тим звертаємо увагу, що НСЗУ, в межах компетенції, здійснює оплату винятково за надані медичні послуги пацієнтам COVlD-l9 за програмою медичних гарантій. Надання роз’яснень та вирішення питань щодо порядку проведення доплат до заробітних плат медичним та іншим працівникам, які надають медичні послуги, пов’язані з наданням медичної допомоги пацієнтам з COVID-I9, визначення розміру доплат встановлення критеріїв для визначення безпосередньої зайнятості таких працівників не належить до компетенції НСЗУ. Натомість вирішення питання проведення доплат до заробітних плат медичним та іншим працівникам, які надають медичні послуги, пов’язані з наданням медичної допомоги пацієнтам з COVID- 19, є винятковою компетенцією керівника закладу за умовами неухильного дотримання положень нормативно-правових актів, якими врегульовано порядок проведення обов’язкових доплат.