Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Басейн, що приносить збитки

Дата розміщення новини: 2020-12-07

Через бухгалтерську помилку вартість абонемента до басейну  Кропивницької спортшколи значно занизили, що призвело до втрат на півмільйона гривень
 

У сучасному світі заняття спортом і здоровий спосіб життя – не лише одна із модних тенденцій, а й запорука довголіття і здоров’я. Заняття спортом допомагають людині загартовуватися фізично і морально. Крім того, сучасний спорт є незамінним засобом фізичного виховання дітей. 
Кропивницька спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву «Надія» (далі – Школа) – заклад позашкільної освіти спортивного профілю. Її викладачі допомагають розвивати дитячі здібності у різних видах спорту, створюють необхідні умови для гармонійного фізичного розвитку дітей та професійно готують спортсменів до змагань.
З часу заснування 1975 року серед своїх вихованців Школа мала заслужених майстрів спорту і майстрів міжнародного класу, понад 70 майстрів спорту, а також тисячі кандидатів у майстри спорту та спортсменів масових розрядів. Зокрема, вихованка школи, заслужений майстер спорту Олеся Дудник стала абсолютною чемпіонкою Європи, дворазовою чемпіонкою світу та володарем Кубка США зі спортивної гімнастики. Крім цього, п’ять спортсменів-вихованців Школи ставали призерами на Літніх Олімпійських іграх у Атланті 1996 року та у Сіднеї 2000 року. В цій навчальній установі виховано чимало талановитих тренерів, які зараз готують спортсменів вищого класу, зокрема і відзначених державними відзнаками та званнями.
Сьогодні в Школі діють відділення з плавання, спортивної гімнастики та важкої атлетики. Всі переліченні види спорту є олімпійськими.

110 недорахованих гривень

Однак хоча заклад має власну історію, повну визначних здобутків, фахівці Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області під час ревізії за період з 01.01.2017 до 31.10.2019 знайшли низку порушень у роботі установи, що призвели до втрат понад 1,0 млн грн бюджетних коштів.
Передусім, виявилося, що 2017 року бухгалтерія Школи допустила помилку під час розрахунку вартості місячного абонемента на плавання в басейні для дорослих: замість потрібних 470 гривень на місяць відвідувачі протягом чотирьох років сплачували по 360 гривень на місяць. Отже, спеціальний фонд установи додатково недоотримав майже 587 тис. грн. Варто зазначити, що найбільше доходу спортивним школам приносять саме абонементи для відвідування басейну.

Дорога електроенергія на старому обладнанні 

Ще однією ахіллесовою п’ятою установи виявилися комунальні платежі за електроенергію. Аудитори виявили, що хоча Школа використовує порівняно небагато електроенергії, обсяги реактивної енергії постійно збільшуються.
ДОВІДКОВО. Реактивна енергія не виконує корисну роботу, а лише погіршує показники роботи енергосистеми. Реактивний струм часто перевантажує лінії електропередач, що призводить до збільшення перерізів проводів і кабелів. Реактивна потужність обов’язково підлягає оплаті та складає значну частину рахунків за електроенергію, тому можна з упевненістю сказати, що вагому частку коштів Школа досі сплачує «в повітря».
На запитання, чому ж реактивної енергії стає все більше, головний інженер пояснив, що причина у старому електрообладнанні для фільтрації та нагрівання води в басейні. Що ретельніша очистка, то більше реактивної електроенергії витрачається. Рішенням цієї проблеми могла би бути закупівля сучасних насосів, які «з’їдали» б набагато менше електроенергії, а, відповідно, і грошей. Утім, керівництво Школи вирішило, що нагальної потреби в новому економнішому обладнанні немає і продовжило використовувати старе, яке тягнуло електроенергію з потужністю ядерного реактора. Як виявилось у підсумку, скупий платить двічі: через застарілі насоси установа не змогла зекономити на оплаті комунальних послуг і марно втратила понад 406,3 тис. грн. 


Прихований металобрухт 

До ексклюзивних «знижок» на абонементи та недалекоглядності керівництва в питаннях економії можна додати загальну неорганізованість роботи з документами. Виявилося, що в установі відсутній наказ про документообіг, тому господарські операції із запізненням відображалися в первинних документах. Це призвело до несвоєчасного оприбуткування товарно-матеріальних цінностей, отриманих у вигляді благодійної допомоги, через що установа мала лишки матеріальних цінностей та викривлення фінансової звітності. Так, у кількох матеріально відповідальних осіб аудитори виявили 101,7 тис. грн не оприбуткованої вчасно благодійної допомоги від батьків.
До того ж, через неорганізований документообіг в даних бухгалтерського обліку Школою невчасно відображено металобрухт. Так, 2018 року підрядником проводився поточний ремонт водовідвідної та водостічної систем. Під час робіт було демонтовано 40 метрів трубопроводу зі сталі та 80 метрів чавунного трубопроводу, проте після демонтажу установа не оприбуткувала труби в бухгалтерському обліку. Лише під час інвентаризації, проведеної під час ревізії, півтори тонни металобрухту, що залишився від труб, знайшлися на складі заступника начальника адміністративно-господарської частини. Як наслідок, вчасно не взяті на облік труби знизили вартість запасів закладу на 12 тис. грн.

Скупий платить двічі

Крім того Школа витратила 440,8 тис. грн із коштів загального фонду на оплату електроенергії, теплопостачання, водопостачання та водовідведення в той час, коли зазначені видатки повинні сплачуватися за рахунок коштів спеціального фонду.
Отже, ревізією виявлено низку проблем, на які керівництву Школи варто насамперед звернути увагу задля подальшого поліпшення функціонування установи. Фінансові порушення, встановлені під час ревізії, передусім свідчать про занадто слабкий внутрішній фінансовий контроль. Усі ці фактори негативно впливають на стан фінансово-господарської діяльності закладу, призводять до збитків та упущених можливостей. 
Варто зазначити, що якби керівництво Школи вчасно провело аналіз та оцінку її фінансово-господарської діяльності, установа змогла б економно використовувати комунальні послуги та уникнути неефективного використання коштів. До прикладу, тих коштів, що Школа переплатила за електроенергію через застарілі насоси, вистачило б на придбання нового економічно вигідного обладнання для очистки басейну.
Маємо надію, що керівництво навчального закладу докладе зусиль для оптимізації роботи Школи та в майбутньому уникатиме порушень норм законодавства.
                                              Ольга Лазоренко,
                                              заступник начальника відділу контролю 
                                               у галузі освіти, науки, спорту та інформації
                                              Управління Східного офісу Держаудитслужби
                                              в Кіровоградській області