Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

БУРШТИНОВА ЛИХОМАНКА ЗНИЩУЄ ЛІСИ РІВНЕНСЬКОГО ПОЛІССЯ

Дата розміщення новини: 2017-10-05

Бурштинова лихоманка знищує ліси  Рівненського Полісся

 

Споконвіків візитною карткою Рівненського Полісся були розлогі буйні ліси, блакитні озера, непрохідні болота й глухі хащі, в тенетах яких блукали дикі звірі, рясно родили ягоди і гриби...

 

За радянської доби це був загублений світ, де час, здавалося, зупинився у полоні чарівності незайманої природи, на красу якої не зазіхала навіть цивілізація. Вона ніби загубилася між маленькими селами, а може, її тут просто не було, бо не розвивалися на Поліссі ні промисловість, ні сільське господарство, не лунало з гучномовців українське слово, лише транслювалось білоруське телебачення.

Не надто змінилася ситуація й у перші роки незалежності. Виживали поліщуки за рахунок власних господарств, лісу, заготовляючи гриби, ягоди, нерідко шукали кращої долі в інших регіонах України чи навіть за кордоном.

І ось негадано на їх голови звалилося «щастя» – бурштин. Саме «сонячний камінь» став для мальовничої природи Полісся екологічною катастрофою.

 

У тому переконалися аудитори Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області,  які провели плановий контрольний захід у трьох агролісогосподарських підприємствах області – ДП «СЛАП Володимирецький держспецлісгосп», ДП «СЛАП Дубровицький держспецлісгосп» та ДП «СЛАП Рокитнівський держспецлісгосп». На території цих підприємств залягають найбільші поклади бурштину і проводиться незаконний його видобуток невстановленими особами.

За результатами проведених обстежень земель лісогосподарського призначення, на яких господарюють ці державні підприємства, площа порушених земель внаслідок незаконного видобутку бурштину становить  234,04 га. Зокрема, 148,5 га площ на території  ДП «СЛАП Володимирецький держспецлісгосп», 59,9 га – ДП «СЛАП Дубровицький держспецлісгосп» та в  ДП «СЛАП Рокитнівський держспецлісгосп» виявлено 25,64 га площ порушених земель. 

Нині бурштин не копає тільки лінивий. Копають усі, й це вже ні для кого не секрет – ті, хто не має іншого джерела доходу, і ті, хто має власний бізнес та дорогі позашляховики, копають люди, які займають високі посади. Риють бульдозерами та мотопомпами, стоячи по пояс у каламутній воді, копають лопатами. Зрубуючи на своєму шляху вікові дерева та випалюючи підлісок для своїх потреб, ніхто і не задумується, що не лише знищуються легені природи, а й колосальних фінансових збитків зазнає державна казна. Як виявили рівненські аудитори, від незаконного видобутку бурштину тільки в трьох держлісгоспах втрати становили близько 13 млн  грн. Зокрема, 8 329 тис. грн – втрати від зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, майже 3млн  грн – від використання земельних ділянок лісогосподарського призначення не за цільовим призначенням, 1 479 тис. грн – від самовільного зайняття земельних ділянок лісогосподарського призначення та 178 тис. грн – від знищення та пошкодження лісових насаджень незаконним видобутком бурштину.

Проведеними лісопатологічними обстеженнями встановлено, що останніми роками через стрімке поширення шкідників та хвороб відбувається масове всихання хвойних дерев. Ця проблема набуває загрозливих масштабів для лісового фонду. Основними причинами такого явища є поглиблення патогенних процесів під впливом збудників інфекційних хвороб, негативних чинників навколишнього середовища (зниження ґрунтових вод), а також антропогенний фактор, пов’язаний із незаконним видобутком бурштину-сирцю.

Негативний вплив навколишнього середовища, шкідників та антропогенних факторів призводить до різкого збільшення суцільних санітарних вирубок лісів. Якщо 2013 року на землях трьох підприємств було зрубано дерев на площі 127 га, то 2016 року площі порубок перевищують
467 га.

Під час аудиту проведено прогнозний розрахунок втрат внаслідок впливу збудників інфекційних хвороб, негативних чинників навколишнього середовища, незаконного видобутку бурштину-сирцю за 2014 – 2016 роки та встановлено, що прогнози щодо втраченого врожаю ділової деревини (вихід ділової деревини з пошкодженням деревостану) склали 2 292 тис. грн.

Видобування бурштину неабияк руйнує ґрунти. Залишені старателями кількаметрові копанки та зруйноване рослинне покриття без проведення відновних робіт не можуть використовуватися за цільовим призначенням. Як з’ясували аудитори, з перевірених трьох лісогосподарств потребують рекультивації 234 га пошкоджених земель лісового фонду.  

З метою врегулювання питання відновлення земель постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 1063 «Деякі питання реалізації пілотного проекту рекультивації земель лісогосподарського призначення, порушених внаслідок незаконного видобування бурштину» затверджено перелік державних підприємств, що належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, які мають у користуванні землі, порушені внаслідок незаконного видобування бурштину, що потребують рекультивації.

Враховуючи те, що держспецлісгоспи не включено до переліку № 1063, а відповідно до ст. 19 Лісового кодексу України постійний лісокористувач зобов’язаний забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, підприємства мають ризики понесення додаткових витрат на відновлення пошкоджених незаконним видобутком бурштину земель лісогосподарського призначення на загальну суму 14 610 тис. грн.

Аудитори встановили, що всупереч вимогам Лісового кодексу України протягом періоду дослідження на землях лісового фонду поліських держспецлісгоспів здійснювалися самовільні (без лісорубного квитка) порубки дерев. Внаслідок чого завдані лісу втрати становлять 2 171 тис. грн.

Проведеною перевіркою щодо охорони, захисту, використання і відтворення лісів та в частині законодавства про додержання режиму територій та об’єктів природно-заповідного фонду встановлено порубку без спеціального дозволу (лісорубного квитка) дерев у межах заказника загальнодержавного значення «Почаївський» (ДП «СЛАП Дубровицький ДСЛ»), що є порушенням вимог Лісового кодексу України та Закону України «Про природно-заповідний фонд». Втрати від таких дій становили 1 789 тис. грн.

Виявлено, що 22 фізичні особи, порушивши вимоги Земельного кодексу України, самовільно захопили 3,286 га землі лісового фонду ДП «СЛАП Рокитнівський держспецлісгосп», що призводить до використання земельних ділянок не за цільовим призначенням. Розмір втрат становить 61,65 тис. грн.

Під час аудиту встановлено, що до лісових ресурсів місцевого значення, окрім другорядних лісових матеріалів та побічних лісових користувань, також входить деревина, яка заготовлюється під час проведення рубок, пов’язаних із веденням лісового господарства, та інших рубок.

Рішеннями сесії Рівненської обласної ради рекомендовано органам місцевого самоврядування не менш як 50% коштів, отриманих від збору за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення, спрямовувати державним підприємствам лісового господарства для фінансування обласних програм  «Ліси Рівненщини».

Однак органи місцевого самоврядування в Рокитнівському та Дубровицькому районах рішення щодо спрямування частини коштів, отриманих від збору (рентної плати) за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення (деревина, яка заготовлюється під час проведення рубок, пов’язаних із веденням лісового господарства, та інших рубок), для державних підприємств лісового господарства на відтворення лісового фонду не приймали та кошти державним підприємствам не перераховували.

Органи місцевого самоврядування у Володимирецькому районі 50% коштів, отриманих від збору за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення, не перерахували в повному обсязі ДП «СЛАП Володимирецький держспецлісгосп» для відтворення лісового фонду.

З огляду на викладене, спецлісгоспи втратили можливість отримати доходи та спрямувати відповідні кошти на виконання робіт щодо відтворення лісів на загальну суму 1 795 тис. грн.

Крім того, окремі держспецлісгоспи реалізовували лісопродукцію (дрова) за нижчими цінами від їх фактичної собівартості. Зокрема, ДП «СЛАП Дубровицький держспецлісгосп» через це недоотримав доходів на загальну суму 516 тис. грн.

 Загалом, фахівці Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області виявили у фінансово-господарській діяльності трьох спеціалізованих лісогосподарських агропромислових підприємств області порушень та неефективних витрат на суму 37 331,67 тис. грн. Також на
3 229 тис. грн встановлено резервів для підвищення ефективності та покращення фінансових і виробничих результатів діяльності трьох спеціалізованих лісогосподарських агропромислових підприємств.

Підсумовуючи загальні результати проведеного аудиторського дослідження, з метою зменшення негативного впливу досліджених факторів ризику на фінансово-господарську діяльність підприємства в подальшому, аудиторська група рекомендує перелік заходів для внесення якісних змін в управління. Зокрема, Державному агентству лісових ресурсів України рекомендовано посилити контроль за фінансово-господарською діяльністю ДП з врахуванням недоліків і порушень, встановлених аудиторським дослідженням, у тому числі шляхом реалізації повноважень визначених установчими документами підприємства.

З метою запобігання/зменшення подальших втрат держави від незаконного видобутку бурштину на землях ведення лісового господарства розглянути можливість подання до Кабінету Міністрів України звернення щодо включення ДП «СЛАП Рокитнівський ДСЛ», ДП «СЛАП Володимирецький ДСЛ» до Переліку державних підприємств, що належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, які мають у користуванні землі, порушені внаслідок незаконного видобування бурштину, що потребують рекультивації.

           Для посилення контролю за самовільними та незаконними рубками лісу аудитори рекомендують порушити питання щодо відновлення фінансування з держбюджету на утримання лісової охорони, надавши їй більших повноважень, розглянути можливість подання пропозицій для виділення коштів з державного бюджету на проведення лісозахисних заходів.

   Щоб покращити ситуацію у фінансово-господарській діяльності, аудиторська група надала ряд рекомендацій і лісогосподарським агропідприємствам. Зокрема, рекомендовано не допускати проведення реалізації лісопродукції за цінами нижчими від тих, що склалися на аукціоні, звернутися до органів місцевого самоврядування щодо виділення коштів у межах обласної програми «Ліси Рівненщини» на 2016 – 2020 роки, на виконання робіт для відтворення лісів, проведення лісогосподарських заходів та утримання лісів у належному санітарному стані.

 Аби попередити порушення чинного законодавства, неефективне використання ресурсів та недопущення цього у подальшому, аудитори рекомендували привести правовстановлюючі документи на земельні ділянки у відповідність до чинного законодавства.

 

Віталій Усик,

                                                       заступник начальника Управління– начальник

відділу контролю в галузі промисловості,

інфраструктури, ЖКГ, аграрної галузі,

екології та природокористування

Управління Західного офісу

Держаудитслужби в Рівненській області

 

Любов Клекотка,

                                          головний спеціаліст по взаємодії зі ЗМІ

та зв’язків з громадськістю

відділу організаційної роботи

Управління Західного офісу

Держаудитслужби в Рівненській області