Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Мільйони, вкрадені у хворих дітей

Дата розміщення новини: 2020-12-07

Списані «наліво» медикаменти, незаконні премії, махінації з пальним та харчами, завищена вартість будівництва призвели у лікарні «ОХМАТДИТ» до багатомільйонних втрат

 

Діти – це наше щастя, життя, мрії та надії. Заради них ми живемо. Заради них працюємо. 
Заради дітей і для дітей ми – дорослі – будуємо дитячі садочки, школи, стадіони, гойдалки, санаторії. Однак дітки, буває, вимушують нас хвилюватися і переживати, адже вони інколи хворіють. Саме для цього ми  створюємо і медичні заклади: лікарні, амбулаторії, поліклініки. 

Створення лікарні

Свого часу Київським міським громадським управлінням на Кадетському шосе, між передмістям Шулявкою та міськими казармами була виділена земельна ділянка, на якій згодом розпочалось будівництво безкоштовної «лікарні для чорноробів та незаможних людей» та яка 1 лютого 1894 року була освячена й відкрита.
Фінансування здійснювалося за рахунок коштів видатного підприємця й мецената М.А. Терещенка та інших благородних і небайдужих людей.
Спочатку це був двоповерховий корпус на 52 ліжка, який знаходився в глибині садиби – поруч стояли двоповерховий дерев'яний будинок адміністрації, кухня, дерев'яна каплиця. 
Після жовтневих подій 1917 року в лікарні, окрім терапевтичних ліжок, було розміщено туберкульозний диспансер, пологовий будинок на 30 ліжок, консультація для матерів та вагітних жінок.
Згодом було запропоновано поєднати розрізнені установи охорони материнства та дитинства і створити інститут «ОХМАТДИТ» в лікарні для незаможних.
З того часу розвиток лікарні як головної дитячої лікувальної установи був тісно пов'язаний з діяльністю Інституту охорони материнства і дитинства «ОХМАТДИТ».

Об’єднання лікувальних закладів

Перші роки свого існування Інститут охорони материнства і дитинства «ОХМАТДИТ» діяв скоріше як науково-практичне об'єднання.
Згодом відбулося об'єднання Інституту «ОХМАТДИТ» з інститутом охорони здоров'я підлітків, яке обумовлювало створення нових напрямків роботи, відкриття інших відділів та лабораторії.
З 1961 року науково-дослідний інститут охорони материнства та дитинства було переведено до новозбудованого корпусу на території лікарні «Медмістечко», проте назва «ОХМАТДИТ» так і залишилась в спадок лікарні.
З часом, на виконання Національної програми «Діти України», шляхом об'єднання і реорганізації Українського консультативного центру матері й дитини МОЗ України та науково-лікувального об'єднання «ОХМАТДИТ», була створена унікальна медична установа для надання екстреної та високоспеціалізованої медичної допомоги дітям з усіх регіонів України Національна дитяча спеціалізована лікарня (НДСЛ) «Охматдит».

Замість дітей лікують дорослих

Держаудитслужбою під час проведення планової ревізії фінансово-господарської діяльності НДСЛ «Охматдит» (далі – Заклад) за період з 01.01.2017 до 30.09.2019 встановлено порушень фінансової дисципліни на загальну суму 6 711,8 тис. грн, зокрема порушень, що призвели до втрат, на суму 5 875,0 тис. гривень.
Подання структурними підрозділами НДСЛ «Охматдит» 2017 року недостовірних даних щодо використання лікарських засобів до бухгалтерії НДСЛ «Охматдит» спричинило списання цих лікарських засобів без документів, які підтверджують їхньої фактичне використання, та відповідно призвело до матеріальної шкоди (втрат) Закладом на загальну суму 2 435,7 тис. гривень.
Довідково. Відповідальними особами за допущені порушення є колишні співробітники та посадові особи Закладу, які на момент проведення контрольного заходу не перебувають у трудових відносинах з НДСЛ «Охматдит».
Більше того, попри те, що в закладі лікуватися та отримувати невідкладну допомогу мають право лише діти, представниками Держаудитслужби встановлено факти надання медичної допомоги особам понад 18 років, на лікування яких використано коштів державного бюджету близько 3,0 тис. гривень.

Незаконні зарплати та премії

Крім зазначеного, ревізією встановлено інші порушення фінансової дисципліни, що призвели до втрат:
-     унаслідок проведення завищених витрат на оплату праці через встановлення непередбачених законодавством надбавок і доплат завдано матеріальної шкоди Закладу на загальну суму 2 949,5 тис. гривні;
- через неперерахування надходжень які надійшли від сторонніх юридичних осіб як відшкодування, до загального фонду бюджету, завдано матеріальної шкоди на суму більше ніж 300,0 тис. гривень;
- через безпідставне підвищення посадових окладів зайво нараховано та виплачено заробітної плати, чим завдано матеріальної шкоди близько 65,0 тис. гривень.
Серед порушень, розмір яких не перевищує 50 тис. гривень, наразі є покриття витрат сторонніх юридичних осіб, завищення вартості будівництва в актах виконаних робіт, списання в обліку дебіторської заборгованості за надане в оренду майно за оформленими договірними відносинами, понаднормове списання витрат пального та продуктів харчування, виплата заробітної плати за невідпрацьований час, нестача матеріальних цінностей.
Водночас неналежний контроль з боку керівництва та нехтування законодавства під час проведення процедур закупівель спричинило порушень у сфері закупівель, які не призвели до втрат, на суму близько 700,0 тис. грн, зокрема закладом здійснювалась оплата вартості товарів, робіт та послуг за державні кошти без проведення процедур закупівель.
Не оминули НДСЛ «Охматдит» й інші порушення фінансової дисципліни на загальну суму 167,0 тис. гривень, які були виявлені представниками Держаудитслужби під час зазначеного контрольного заходу, зокрема  завищення в обліку вартості активів, залишки основних засобів та матеріальних цінностей.
Наразі переважна більшість виявлених порушень була усунута.

«Секретна» інформація

Однак закладом не надано інформації та підтвердних документів щодо повного усунення окремих порушень на загальну суму 2 435,7 тис. грн, шляхів відшкодування втрат на користь НДСЛ «Охматдит» на зазначену суму. 
Крім цього не надано інформації та підтвердних документів щодо відшкодування на користь державного бюджету втрат, які були сплачені Закладом за рахунок коштів загального фонду на суму більше ніж 300,0 тис. гривень.
Також не надано інформації та підтвердних документів щодо вжитих заходів стосовно відшкодування відповідно до вимог законодавства втрачених активів на суму 17,7 тис. грн внаслідок непроведення претензійно-позовної роботи, пропущення термінів позовної давності та втрати боржника у зобов’язаннях.
Отже, наразі у закладі існує ряд недоліків, що пов’язані як із відтермінуванням кадрових рішень керівництвом, так і неналежним контролем за його діяльністю уповноваженим органом управління, яким є МОЗ України.
Зважаючи на наявність фактів, за які передбачено кримінальну відповідальність, слідчі дії правоохоронних органів можуть вплинути на лікувальний процес, а саме – на вчасно надану високоспеціалізовану медичну допомогу.
І  страждати від цього будуть діти.


Лілія Коваль,
головний державний аудитор відділу державного фінансового аудиту в галузі охорони здоров’я Департаменту контролю у соціальній галузі та сфері культури Держаудитслужби