Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Зміни в законі про закупівлі

Дата розміщення новини: 2020-12-07

Законодавство про закупівлі зазнало змін, зокрема щодо  оприлюднення інформації про закупівлі та відповідальності за порушення строків оприлюднення 

 

В рамках гармонізації та імплементації, запланованих планом заходів щодо реалізації Стратегії реформування системи публічних закупівель («дорожньої карти»), затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.02.2016  № 175-р, Законом «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законодавчих актів України» ( далі – Закон), внесено ряд змін до закупівельного процесу. Ці зміни були напрацьовані саме під час застосування суб’єктами сфери публічних закупівель положень Закону України «Про публічні закупівлі» та, зокрема, їхньої реалізації в електронній системі закупівель. 

Перейменування

В даній статті звернемо увагу на зміни в законодавстві про публічні закупівлі, що стосуються оприлюднення інформації про закупівлю, за порушення порядку оприлюднення якої передбачена адміністративна відповідальність.
Передусім, звертаємо увагу на те, що в Законі звіт про укладений договір перейменовано на звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, та змінено строк його оприлюднення, а саме: «…протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю».
Аналогічно оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерної документації перейменовано на оголошення про проведення відкритих торгів та змінено строк його оприлюднення: «…не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж».

Терміни оприлюднення

Також у Законі збільшено строк для оприлюднення звіту про виконання договору: «…протягом двадцяти робочих днів з дня закінчення строку дії договору про закупівлю або його виконання сторонами, або його розірвання».
Значне збільшення строку на оприлюднення звіту про виконання договору, на нашу думку, є актуальним для замовників на початку року та надасть їм більше часу на прийняття рішення щодо потреби в укладанні додаткової угоди на 20 % або оприлюдненні звіту про виконання договору.
Зміни до тендерної документації та роз’яснення до неї, як і раніше, оприлюднюються протягом одного дня з дня прийняття рішення про їхнє внесення або надання роз’яснень, проте лише в машинозчитувальному вигляді. 
Договір про закупівлю оприлюднюється протягом двох днів з дня його укладення, проте відтепер обов’язково з усіма додатками до нього.
Повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору оприлюднюються протягом трьох робочих днів з дня внесення змін лише у випадках, передбачених ч. 5 ст. 41 цього Закону.
Також Законом передбачено, що звіт про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель оприлюднюється автоматично не тільки при публікації договору, а й в разі відміни тендеру/спрощеної закупівлі або визнання тендеру таким, що не відбувся.

Строки «спрощеної закупівлі»

З появою в законодавстві про публічні закупівлі поняття «спрощена закупівля» в Законі з'явились нові строки оприлюднення інформації.
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та проєкт договору про закупівлю оприлюднюється не пізніше ніж за шість робочих днів до кінцевого строку подання пропозицій.
Зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі оприлюднюються протягом одного дня з дня прийняття рішення про їхнє внесення.
Також під час проведення спрощеної процедури закупівлі інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.
У разі надходження від учасника, пропозиція якого відхилена, звернення з вимогою надання додаткової аргументації щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, замовник зобов’язаний надати йому відповідь через електронну систему закупівель не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження звернення.
Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю. Поряд з цим у Законі відсутні обмеження стосовно строку, раніше за який не можна укласти договір.


Відповідальність за порушення

Варто зауважити, що відповідно до ч. 1 ст. 164-14  КУпАП за порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі; неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, що здійснюються відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дії, передбачені ч. 1 цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи зміни, внесені Законом до ст. 221, 234-1, 255 КУпАП, з 19.04.2020 орган державного фінансового контролю уповноважений на складання протоколів про адміністративні правопорушення, зокрема, за ст.164-14 КУпАП «Порушення законодавства про закупівлі», та набув права розглядати справи про адміністративні правопорушення за першою і другою частинами ст. 164-14 КУпАП.

Любов Васильченко, 
начальник відділу перевірок закупівель суб'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки держави, Управління перевірок закупівель Департаменту фінансового контролю у сфері закупівель Держаудитслужби