Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Чому сиріт годують напівфабрикатами

Дата розміщення новини: 2020-12-06

В інтернатах для інвалідів та в сирітських притулках Запоріжжя  сотнями тисяч розкрадаються бюджетні гроші: через фіктивні відрядження, незаконні пільги, махінації з медикаментами, сумнівну благодійність 

На сесіях Запорізької обласної ради, коли на порядку денному йдеться про розподіл обласного бюджету, як завжди панує напружена атмосфера: вкрай важко розподілити кошти, яких, за правило, не вистачає на важливі галузі життєдіяльності регіону. Втім, коли мова заходить за виділення коштів для комунальних установ – закладів соціальної сфери: дитячих будинків, будинків інвалідів, психоневрологічних інтернатів – протилежних думок не буває – для них кошти виділяються сповна, аби профінансувати всі статті витрат.
Питання про те, чи раціонально витрачаються ці кошти, чи сповна забезпечуються підопічні цих соціальних закладів, з’ясовували фахівці Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області (далі – Управління) під час планових виїзних ревізій фінансово-господарської діяльності комунальних установ Запорізької обласної ради: Таврійського будинку інвалідів, Запорізького дитячого будинку-інтернату, Любомирівського психоневрологічного інтернату.

Замість свіжих продуктів – заморожені 

Цю фразу державним фінансовим інспекторам не раз доводилося чути під час ревізій, коли мова заходила про раціон харчування підопічних закладів соціальної сфери. З’ясувалося, що у двох із перевірених закладів мешканців годували напівфабрикатами, яких не повинно бути на столі такої категорії громадян.
На запитання: «Чому ігнорували натуральні добові норми, Положення про будинок інвалідів, яке затверджене рішенням Запорізької обласної ради?» тут лише розводили руками – мовляв, дуже хотіли урізноманітнити раціон, виконати побажання старих, хворих людей та дітей поїсти напівфабрикатів: котлет, вареників з картоплею, пельменів.
Погодьмося, дивна турбота про людей, які живуть не в домашніх умовах, не в сім’ях, а в комунальних закладах. Адже кожен такий заклад укомплектований достатньою кількістю працівників кухні для приготування їжі, тож потреби брати недешеві напівфабрикати явно не було До того ж фінінспектори встановили, що обидва заклади влаштовували такі «домашні вечері» досить часто, якщо брати до уваги витрачені на напівфабрикати кошти: у Таврійському будинку інвалідів за період, охоплений ревізію, їх придбали на суму 341 тис. грн, а в Любомирівському психоневрологічному інтернаті – на 297,4 тис. грн.

Благодійність за державний кошт

Згідно з Типовим положенням про психоневрологічний інтернат, затвердженим постановою КМУ № 957, інтернат може надавати безоплатні та платні соціальні послуги (у межах наявних можливостей) відповідно до законодавства. А постановою КМУ № 268 затверджено порядок регулювання тарифів на платні соціальні послуги.
Щоправда, до інтернату, насамперед, приймаються особи, які мають особливі заслуги перед державою. Аби місця в таких закладах не пустували, законодавством передбачено утримання літніх людей, які мають піклувальників, тобто дітей та опікунів. Якщо останні з якихось причин вирішили себе не обтяжувати турботами з догляду за старими батьками, ці обов’язки може на себе взяти комунальна установа. Проте з дивних причин керівництво соціального закладу вирішило догляд за такими громадянами проводити здебільшого за рахунок бюджетних коштів. Так, на порушення Бюджетного кодексу України Таврійський будинок інвалідів провів покриття витрат спеціального фонду кошторису, пов’язаних з наданням платних послуг з перебування фізичних осіб на платній основі у геріатричному відділенні, за рахунок коштів загального фонду на суму 
691,3 тис. грн.

 Необґрунтовані пільги

Під час ревізії аудитори також встановили, що для фізичних осіб, які перебувають на платній основі, у Таврійському будинку інвалідів застосовувалася пільга на комунальні послуги, що є порушенням Типового положення. Адже фізична особа, яка дійсно має такі пільги, не сама звернулася до закладу, її привезли туди діти, з ними на утримання особи укладалася угода, а вони не мають пільг на комунальні послуги і мали розрахуватися сповна. У періоді, що перевірявся, саме через це фінансове упущення недоотримано надходжень на суму 9,6 тис. грн.
До того ж для мешканців 16-квартирного будинку, який перебуває на балансі Таврійського будинку інвалідів і в якому мешкають працівники закладу, занижено тарифи за спожиті послуги водопостачання і водовідведення. Кошти розміром 55,6 тис. грн (за період проведеної ревізії) мали б сплатити мешканці будинку, проте керівництво їхню дебіторську заборгованість вирішило погасити за рахунок бюджетних коштів.

Відрядження в нікуди

Багато запитань виникло у фахівців Управління, коли вони інспектували первинну документацію на службові відрядження. Встановлено, що керівництво закладу нерідко виїжджало за межі інтернату, отримувало кошти на відрядження, проте фінансовим інспекторам так і не вдалося побачити документальне підтвердження цих витрат на суму майже 12 тис. грн.
Серед фінансових порушень, встановлених під час ревізій соціальних закладів: неправомірно виплачені премії, безпідставно завищені тарифні розряди медичним працівникам.
Під час ревізії Таврійського будинку інвалідів було виявлено, що через відсутність контролю за своєчасним встановленням групи інвалідності або продовженням її строку, окремим мешканцям інтернату не було вчасно підтверджено інвалідність. Це стало причиною припинення перерахування відповідними органами частини пенсій та державної соціальної допомоги на рахунок інтернату. Тільки через це за жовтень – грудень 2019 року заклад недоотримав понад 19 тис. грн.

 Махінації з медикаментами

Встановили фахівці Управління фінансове й порушення, перевіряючи придбання і витрачання медикаментів. Так, протягом періоду, що перевірявся, Таврійський будинок інвалідів, направляючи своїх підопічних на лікування до Оріхівської центральної районної лікарні, забезпечував їх лікарськими препаратами, що не відповідає нормам діючого законодавства, оскільки витрати медикаментів мав нести медичний заклад. Вказане порушення спричинило втрати Таврійського будинку інвалідів на 15 тис. грн. 
Слід також зазначити, що завдяки зусиллям фінансових інспекторів більшість встановлених фінансових порушень було відшкодовано під час проведення заходів державного фінансового контролю.
Про результати ревізій поінформовано Запорізьку обласну раду, правоохоронні органи.

Алла Мамонова, 
начальник відділу контролю у соціальній сфері
та сфері культури Управління Східного офісу
Держаудитслужби в Запорізькій