Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Як розкрадають психлікарні

Дата розміщення новини: 2020-12-06

Незаконна виплата зарплатні, списання «наліво» харчів та пального, сумнівна оренда приміщень у закладах психіатрії Чернігівщини призвели до втрат 1,7 мільйона бюджетних гривень 

     

 Так уже влаштоване життя, що ми часто боремося за звання найкращого працівника, відповідального батька, успішної та незалежної жінки, але нерідко, на жаль, у цій боротьбі отримуємо перевтому, емоційне вигорання, апатію й депресію. Психічні розлади поступово стають звичним явищем, тому цілком закономірно більшає і пропозицій послуг психологів, астрологів, ізотериків і навіть психіатрів. 
        В Україні 1,2 мільйона жителів – тобто понад 3 % всього населення – страждають на психічні розлади. Наша країна кілька років поспіль посідає перше місце за кількістю психічних розладів у Європі – майже два мільйони українців щороку стають пацієнтами психіатричних лікарень.
       Дані статистики вражають – особливо, коли розумієш, що вони сформовані лише на підставі офіційних звернень людей за медичною допомогою. 
       У  нашому суспільстві ще й досі зберігається відразливе ставлення до осіб із психічними захворюваннями. Ми, буває, уникаємо дивакуватих, неначе боїмося заразитися від них. Ми нерідко соромимося близьких і знайомих, які хоча б раз зверталися до лікаря-психіатра. 
        
Шість об’єднаних закладів

        У Чернігівській області одним із закладів, що надає психіатричну допомогу, є Комунальне некомерційне підприємство «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради (далі – Лікарня).
Лікарня своєю історією сягає 1802 року, коли в Чернігові відкрився будинок для «умалишенных», який у подальшому розвинувся в лікарню. Нині  це лікувальний заклад вищого рівня акредитації потужністю 880 ліжок, де надається спеціалізована допомога людям з різними поведінковими та психічними розладами. Щороку медичну допомогу на високому професійному рівні одержують понад 7,5 тисяч пацієнтів. Лікарня надає допомогу пацієнтам з широким спектром психічної патології: психози, неврози, розлади особистості та поведінки, алкогольна і наркотична залежність.
Слід зазначити, що Лікарня є правонаступником шести закладів, які з метою підвищення якості лікування та доступності отримання населенням області комплексної психіатрично-наркологічної допомоги об’єднані рішенням Чернігівської обласної ради  від 22.08.2017 року, а саме: медичний заклад «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» (далі – Обласна лікарня), медичний заклад «Чернігівський обласний наркологічний диспансер» (далі – Обласний диспансер), Обласний медзаклад «Ніжинський наркологічний диспансер» (далі – Ніжинський диспансер),  Обласний медичний заклад «Прилуцький наркологічний диспансер» (далі – Прилуцький диспансер), 5медзаклад «Валківська психіатрична лікарня» (далі – Валківська лікарня) та Комунальний медичний заклад «Левоньківська психіатрична лікарня» Чернігівської обласної ради (далі – Левоньківська лікарня).  

Незаконна заробітна плата

Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради. 
Проведеною ревізією встановлено низку порушень, що призвели до втрат, на загальну суму 1,7 млн грн.
Наведемо основні причини допущення порушень.
Перша категорія порушень – це порушення при нарахуванні та виплаті заробітної плати
Аудитори звернули увагу на те, що відповідно до даних помісячних планів використання бюджетних коштів на 2017 рік видатки лікарень на оплату праці затверджено лише на 11 місяців. Разом з тим розраховані психлікарнями річні потреби були значно вищими. 
Зважаючи на зазначене, в грудні 2017 року лікарні зверталися до Управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації з метою отримання додаткового фінансування для своєчасної виплати заробітної плати працівникам закладів за грудень 2017 року.
На задоволення звернень психлікарень додаткові кошти було виділено закладам за рахунок стабілізаційної дотації з державного бюджету місцевим бюджетам. Їх було розподілено з метою запобігання виникненню кредиторської заборгованості з виплати заробітної плати працівникам закладів охорони здоров’я за розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.12.2017 № 935-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2017 рік, та розподіл стабілізаційної дотації з державного бюджету місцевим бюджетам між обласними бюджетами» на звернення Чернігівської обласної державної адміністрації.
Водночас за рахунок додатково виділених коштів працівникам зазначених медичних закладів здійснювалось нарахування й виплата премії та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Слід зазначити, що затвердженими кошторисними призначеннями загального фонду 2017 року потребу в бюджетних асигнуваннях на здійснення виплати заробітної плати працівникам зазначених медичних закладів, а також проведення нарахувань та сплати страхових внесків на фонд оплати праці забезпечено не було.
Тож нарахування й виплата премій та матеріальної допомоги працівникам Обласної, Валківської та Левоньківської лікарень за відсутності відповідних кошторисних призначень проведено на загальну суму 314,5 тис. грн. 


Сумнівні надбавки

Крім того, у перевірених закладах виявлено й інші порушення щодо нарахування та виплати заробітної плати на загальну суму 158,5 тис. грн. 
Такими порушеннями можна вважати завищення посадових окладів через шкідливі та важкі умови праці працівникам, здійснення доплат до законодавчо визначеного рівня мінімальної заробітної плати без врахування сум виплаченої індексації доходів, розмірів доплат за роботу у нічний час, у святкові та неробочі дні,  нарахування доплат за роботу за спеціальністю у межах робочого часу з безпідставним врахуванням надбавки за вислугу років, безпідставне надання внутрішного сумісництва. 
Внаслідок допущення перелічених вище порушень видатки Лікарні на здійснення нарахувань соціальних внесків на фонд оплати праці, пов’язані з зайвими нарахуваннями та виплатами сум з оплати праці, склали загальну суму 100,9 тис. грн.  

«Ліві» послуги

Друга категорія порушень – недотримання бюджетного законодавства. 
Привернули увагу аудиторів значні обсяги коштів, що надходять від платних послуг, які надавались згідно з основною діяльністю. 
Ними можна вважати проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних медичних оглядів, наркологічний профілактичний огляд з видачею сертифікатів про його проходження, передрейсовий та післярейсовий огляд водіїв, лабораторні, діагностичні та консультативні послуги за зверненням громадян, анонімне лікування хворих на алкоголізм і наркоманію. 
Водночас ревізією напрямків витрачання коштів, отриманих за вказані послуги, встановлено, що штатними розписами лікарень передбачені госпрозрахункові підрозділи для надання таких послуг, утримання працівників яких повним обсягом планувалось за рахунок власних надходжень цих підрозділів. 
Проте згідно з даними тарифікацій на 2015 – 2019 роки значна кількість посад зазначених структурних підрозділів залишалась вакантною. Отже, під час надання платних послуг безпосереднє їхнє виконання частково здійснювалось спеціалістами, які повністю утримувалися за рахунок коштів загального фонду кошторисів лікарень.
Як наслідок, видатки на заробітну плату працівникам, зайнятим наданням платних послуг та нарахування ЄСВ здійснювались за рахунок коштів загального фонду сумою 885,2 тис. грн.

Оборудки з медичними субвенціями

Також мали місце порушення щодо цільового використання коштів медичної субвенції, яка спрямовується на оплату поточних видатків закладів охорони здоров’я, визначених ст. 1034 Бюджетного кодексу.
Зокрема, у грудні 2016 року  внесено зміни до ст. 1034 Бюджетного кодексу, а саме доповнено абзац перший вимогами щодо спрямування коштів медичної субвенції на видатки місцевих бюджетів, для оплати поточних видатків, крім видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв. 
Однак лікарнями не було враховано, що відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV (чинний до 09.11.2017) та Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII (яким скасовано дію Закону України від 24.06.2004 № 1875-IV) до складу комунальних послуг належать також послуги з вивезення побутових відходів
Лікарнями ж здійснено оплату за рахунок коштів медичної субвенції з напрямку використання «Оплата послуг (крім комунальних)» на загальну суму 117,3 тис. грн.
Також, не взявши до уваги, що  формулою розподілу обсягу медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам не передбачено враховувати обсягах субвенції розмірів заборгованості минулих бюджетних періодів закладів охорони здоров’я, Обласним диспансером за рахунок коштів медичної субвенції здійснено погашення кредиторської заборгованості за пільговою пенсією сумою 125,2 тис. грн.

Куди списуються продукти?

Третя категорія порушень – порушення фінансово-господарської дисципліни, пов’язані з використанням наявного майна на загальну суму 38,1 тис. грн.
За результатами ревізії встановлено, що лікарнями не дотримувались вимоги договорів оренди нерухомого майна, допускалось понаднормове списання продуктів харчування та пального, завищення обсягу ремонтно-будівельних робіт, наявність нестач.

Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області надіслало Комунальному некомерційному підприємству «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.
 Матеріали ревізії передано до Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Чернігівській області.


Вікторія Тарадайка,
заступник начальника відділу контролю у соціальній галузі та сфері культури Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області