Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Чому не шумить «Дубовий гай»?

Дата розміщення новини: 2019-10-01

Запоріжжя з його неповторною Хортицею, унікальними історичними краєвидами, оздоровницями на берегах Дніпра знаходиться все ж серед лідерів по забрудненню промисловими гігантами навколишнього середовища. Тож саме для обласного центру, який не може похвалитися великими зонами для змістовного дозвілля, кожен парк відпочинку – місце особливої уваги, куди у вихідні та свята, а то й просто буденного дня поспішають сім’ями, помилуватися природою, вдихнути озону, побавити дітей.
Шістдесят років тому в одному з найпривабливіших місць – в самому центрі Запоріжжя – було вирішено висадити дубовий гай, а навколо нього облаштувати центр відпочинку. Унікальні кадри кіно і фотоплівок зафіксували щойно висаджені молоді деревця, будівництво дитячих майданчиків. А сповнені оптимізму журналісти переконували, що зашумлять крони дубів, а молодий парк стане улюбленим місцем запоріжців. І час довів – «Дубовий гай», розташований на набережній Дніпра, це саме те місце, куди хотілося б прийти і спекотного літа, і у вкритий позолотою листопад, і посеред зими, опинитися серед високих дубів, відірвавшись від гамірного міста. Проте центральний парк культури і відпочинку так і не став сучасним центром дозвілля, а скоріше нагадує ретропарк пострадянського періоду з металевими каруселями і гойдалками.
Що заважає перетворити це унікальне місце відпочинку у сучасний центр з безпечними атракціонами, органічно вписати до ландшафтного дизайну заклади дозвілля, харчування, з кожним роком розвивати інфраструктуру паркової зони, примножувати фінансовий стан Комунального підприємства «Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай» (далі – Підприємство) та приносити доход до місцевої казни? Саме цю проблематику і досліджували фахівці Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області в ході державного фінансового аудиту діяльності Підприємства.
Підприємство, згідно зі статутом, ставить за мету отримувати прибуток від надання послуг населенню. Втім, відчутних результатів у досліджуваному періоді (2015 – 2018 роки) аудитори не встановили. Так, 2015 року доход склав лише 416 тис. грн, 2016-го – 328 тис. грн, а 2017 року взагалі спрацювали собі на збиток – мінус 318 тис. грн.
Недоліки в управлінні, прийняття неефективних управлінських рішень та/або взагалі їхнє неприйняття при управлінні доходами обернулися для Підприємства недоотриманням доходу на суму 19,4 тис. грн, зменшило потенційно-можливий дохід підприємства на суму близько 924 тис. грн та міського бюджету – щонайменше на 371 тис. грн.
На перший погляд на Підприємстві спостерігається стійка позитивна тенденція до розширення спектру послуг: укладаються з підприємцями угоди про співпрацю та обумовлюються суми отримання доходів «Дубового гаю». Якщо 2015 року, задяки таким угодам, передбачалось отримати 714 тис. грн, то вже за дев’ять місяців 2018 року він мав зрости до 1,2 млн грн. Проте ж суми, задекларовані в угодах, так і залишилися лише на папері, насправді ж – одні прожекти. Що ж завадило фінансовому зростанню Підприємства та розвитку інфраструктури для відвідувачів парку?
Досліджуючи це питання, аудитори встановили, що на комунальному підприємстві взагалі відсутній єдиний механізм визначення плати за розміщення на території «Дубового гаю» суб’єктів господарювання, які здійснюють підприємницьку діяльність. Тут, виявляється, діє принцип «на око»: з одних – одна сума сплати, для інших ця сума може бути вищою або нижчою, тобто так званий принцип «соціальної несправедливості». Саме такий вибірковий підхід позбавив підприємство лише за чотирма підприємницькими точками за сезон 2018 року отримати дохід щонайменше на 850 тис. грн.
Понад шість років керівництво «Дубового гаю» не вживає належних управлінських рішень аби зрештою узаконити земельні ділянки, які підприємство отримало на правах постійного користування, не провело процедуру їхньої державної реєстрації. Таке зволікання обернулося чималою втратою власних коштів – плата за землю сягла 307 тис. грн. І це при тому, що на цих ділянках розташовані будинки і споруди, що є власністю інших юридичних та фізичних осіб, які працюють у затишній зоні набережної Дніпра, ні копійки не сплачуючи за користування землею.
Саме цей земельний «пробіл» унеможливлює визначити реальну нормативну вартість земельної ділянки, а відтак і земельного податку, що обертається значними втратами для бюджету. Це теж ланки заплутаного ланцюжка: відсутність підтверджуючих документів тягне за собою викривлення  у фінансовій звітності Підприємства.
Аудитори встановили, що на підприємстві не ведеться належно робота з боржниками: відсутній контроль за строками позовної давності, нарахуванням і сплатою пені. Саме за цих обставин підприємство втратило дохід в сумі 39 тис. грн, унеможливило знизити обсяг дебіторської заборгованості на 30.09.2018 на 10 % (у сумі 50 тис. грн) та завищило станом на 30.09.2018 дебіторську заборгованість в сумі 123 тис. грн, що підлягає списанню. Такі прорахунки в роботі, зазвичай, не могли не вплинути на кінцевий фінансовий результат діяльності Підприємства.
Непроведення Підприємством претензійно-позовної роботи за договорами підряду, які виконані за рахунок коштів міського бюджету,  призвело до втрати надходжень на суму 65 тис. грн.
Ймовірно дотаційність підприємства з казни Запорізької міськради послаблює бажання керівництва «Дубового гаю» шукати додаткові шляхи наповнення бюджету. Ось лише один приклад: підприємці безкоштовно користуютья мангалами, які належать Парку, хоча лише за мінімальними розрахунками аудиторів за сезон підприємство могло б додатково заробити 29 тис. грн.
Аудитори встановили, що в досліджуваному періоді  Ппідприємство, порушуючи діюче законодавство, безпідставно виплатило заробітної плати (виплати, які не передбачені Колективним договором, виплати матеріальної допомоги без дозволу керівника підприємства та узгодження з профспілковим комітетом) на суму понад 320 тис. грн.  Окрім цього, на підприємстві відсутні деякі первинні бухгалтерські документи, що не дає підстав спростувати чи підтвердити факти проведення тих чи інших господарських операцій, викривляє фінансову звітність.
Уже в ході проведення заходу державного фінансового контролю Підприємство частково усунуло недоліки, на яких акцентували увагу аудитори, але в подальшому воно направляло до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області листи, де йшлося про вжиття  окремих заходів після кількаразового нагадування. Втім, навіть документальне підтвердження виконаних рекомендацій потребувало неодноразових звернень з боку аудиторів. Прийняття за результатами державного фінансового аудиту Запорізьким міським головою розпорядження № 82 від 14.03.2019 також не мало позитивного впливу на хід взаємовідносин з Підприємством у ході реалізації результатів аудиту.
Та все ж є сподівання, що керівництво комунального підприємства «ЦПКВ «Дубовий гай» прислухається до рекомендацій, які запропонували аудитори аби покращити стан фінансово-господарської діяльності Підприємства у подальшому.

Алла Мамонова,
 начальник  відділу контролю у
соціальній галузі та сфері культури
 Управління Східного офісу Держаудитслужби
в Запорізькій області