Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Як вузи шахраюють з нерухомістю

Дата розміщення новини: 2019-10-01

Фахівцями Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області під час проведення ревізії навчальних закладів виявлено кілька випадків неправомірного використання державного майна, які, незважаючи на всі зусилля аудиторів і повідомлення компетентних органів, до цього часу не усунуті.   

Зокрема, під час ревізії Державного навчального закладу «Вище професійне училище № 7 м. Миколаєва», проведеної 2017 року, встановлено факт незаконного відчуження державного майна. 
Так, ще 2012 року навчальний заклад безоплатно отримав на баланс санаторій-профілакторій «Знання» від Миколаївського вищого професійного училища суднобудування. В акті приймання-передавання відсутня інформація про наявність квартир, які знаходяться у приватній або спільній власності на території переданого цілісного майнового комплексу.
Разом з цим, як встановлено в ході ревізії, згідно з даними державного реєстру речових прав на нерухоме майно за адресою СП «Знання» у червні 2013 року (відразу після попередньої ревізії, яку завершено у лютому 2013 року) зареєстровано право власності за громадянкою А. на квартиру загальною площею 42,8 кв. м, яка до цього на підставі договору дарування належала на праві спільної часткової власності громадянину Б. (колишній головний лікар СП «Знання», батько чоловіка громадянки А.) та громадянину В. (чоловік громадянки А.). 
Громадяни Б. та В. стали співвласниками квартири відповідно до Свідоцтва про право власності на житло, виданого у серпні 1996 року Вищим професійним училищем № 1 (з 12.05.2006 – Вище професійне училище суднобудування). Однак, як з’ясувалося під час ревізії, приміщення СП «Знання» до житлового фонду не переводились, комісія по приватизації (як орган приватизації) не створювалась, а документи, які підтверджували б оформлення та видачу зазначеного Свідоцтва про право власності, відсутні.
Згідно із Законом України «Про освіту» об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно  пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням. Окрім того, відповідно до Положення про професійний навчально-виховний заклад України, державне майно, що перебуває у користуванні державного професійного навчально-виховного закладу, не підлягає вилученню та передачі  іншим організаціям.
Вартість незаконно відчуженої квартири на момент вчинення правочину дарування 2013 року становила понад 120 тис. грн.
Керівнику Вищого професійного училища № 7 направлено вимогу про усунення виявленого порушення, однак до теперішнього часу відповідних заходів щодо повернення до власності держави незаконно відчуженого майна не вжито.
Матеріали ревізії було надіслано до Слідчого управління ГУ Національної поліції у Миколаївській області, яким внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань із правовою кваліфікацією ч. 2 ст. 191 КК України: привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем. У березні 2019 року слідчим за результатами проведеного досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні прийнято рішення про його закриття через відсутність у діянні складу кримінального правопорушення, а також про відсутність підстав для вжиття заходів представницького характеру. 
За таких обставин підставою закриття зазначеного кримінального провадження, на думку слідчого, є те, що вказана квартира приватизована ще 1996 року, тому «навіть у разі випадку встановлення порушень під час її приватизації, передбачені терміни притягнення до кримінальної відповідальності давно сплинули».
Однак, приймаючи рішення про закриття кримінального провадження щодо обставин приватизації вказаної квартири, слідчим не взято до уваги факти, що містяться у матеріалах ревізії. Тож, незважаючи на зафіксовані в акті ревізії беззаперечні факти незаконного відчуження державного майна, винні особи до цього часу не покарані, збитки не відшкодовані.  
З метою перевірки законності прийнятого слідчим рішення та задля відповідного реагування про виявлений факт було повідомлено прокуратуру Миколаївської області. 

Ще один випадок неправомірного використання державного майна виявлений в іншому навчальному закладі – Миколаївському професійному машинобудівному ліцеї. Під час ревізії проведеної 2016 року аудиторами з’ясовано, що частина гуртожитків цього навчального закладу загальною площею майже 1,5 тис. кв м ще 2003 року була передана директором ліцею приватному підприємцю для надання послуг з проживання. Укладений за таких обставин договір про спільну діяльність передбачав поліпшення за рахунок підприємця матеріальної бази закладу та отримання прибутку у розмірі 50 % кожною стороною. Однак, як засвідчили результати ревізій, приватний підприємець здавав кімнати гуртожитку за плату для проживання, водночас основні зобов’язання за договором не виконував, що призвело до втрати доходів навчального закладу на загальну суму понад 520 тис. грн, з яких на теперішній час так і не перераховано ліцею майже 355 тис. грн.
Навіть незважаючи на завершення 2011 року терміну дії договору про спільну діяльність, приватний підприємець продовжує незаконно користуватись державним майном на безоплатній основі для ведення комерційної діяльності з надання послуг з проживання. 
За таких обставин керівництвом ліцею не вживаються дієві заходи щодо повернення державного майна та його використання за призначенням, а проведена позовна робота носить формальний характер. Так, згідно з рішенням Господарського суду Миколаївської області, прийнятого 2012 року, позов ліцею відхилено як необґрунтований, оскільки він був поданий на розірвання вже недійсного договору.
Незважаючи на неодноразове інформування про вказане порушення органів влади та передачу матеріалів ревізій до Слідчого управління ГУ Національної поліції в Миколаївській області, станом на липень цього року приватний підприємець продовжує використовувати вказане нерухоме майно на свою користь при мовчазній згоді адміністрації навчального закладу.

                  Денис Яковлєв,
                  начальник Управління Південного офісу 
                  Держаудитслужби в Миколаївській області

                  Олександр Гончаренко,
                  начальник відділу контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації 
                 Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області