Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Голова Держаудитслужби Лідія Гаврилова: «За останній рік позитивних змін у Службі відбулось більше ніж за попередні двадцять».

Дата розміщення новини: 2018-12-07

На розширеному засіданні колегії Державної аудиторської служби України, яка відбулася в Чернігові, підводили підсумки роботи за дев’ять місяців поточного року, розглядали реалії сьогодення та обговорювали перспективні шляхи подальшого розвитку
 
Свій виступ на колегії Голова Державної аудиторської служби України Лідія Гаврилова розпочала з результатів масштабної роботи Держаудитслужби, проведеної задля заповнення існуючих прогалин у законодавчій базі та модернізації морально застарілих нормативно-правових актів у сфері державного фінансового контролю.
– Серед основних досягнень у цьому напрямку, – зазначила Лідія Володимирівна, – хочу відзначити подання Урядом України, розробленого Держаудитслужбою, проекту Закону України «Про основні засади діяльності органів державного фінансового контролю» до Верховної Ради України, який зареєстровано 17 вересня 2018 року. Основна ідеологія цього законопроекту – унормування та ідентифікації статусу наших органів.
Зокрема, задля усунення законодавчих недоліків у частині врегулювання процесу організації та здійснення аудиту бюджетних програм, аудиту місцевих бюджетів, аудиту державних цільових програм, аудиту інвестиційних проектів, аудиту коштів та грантів ЄС за ініціативи та за поданням Служби постановами Уряду від 29 серпня 2018 року та від 4 липня 2018 року внесено зміни до порядків проведення органами Держаудитслужби державних фінансових аудитів виконання бюджетних програм та виконання місцевих бюджетів.
Також розроблений проект Порядку проведення органами Держаудитслужби аудиту використання коштів і грантів Євросоюзу схвалено на засіданні Уряду 12 вересня 2018 року.
І, зовсім недавно, на засіданні Урядового комітету схвалено план заходів з виконання Концепції реалізації державної політики у сфері реформування системи державного фінансового контролю на період до 2020 року.
 
Модернізація контролю за публічними закупівлями
 
Також Голова Держаудитслужби наголосила на тому, що з метою докорінної модернізації механізму здійснення контролю за публічними закупівлями та сприяння дотриманню законодавства у цій сфері розроблено зміни до Положення про Державну аудиторську службу України та Порядку проведення перевірок державних закупівель, які затверджено постановою Кабміну від 26 липня 2018 року.
Відбулися зміни й в законодавчому полі, що мають безпосередній вплив на подальшу роботу Держаудитслужби.
Зокрема, Законом України від 19 вересня цього рокуратифіковано міжнародну угоду про фінансування Дунайської транснаціональної програми, що є одним з фінансових інструментів Європейського Союзу з реалізації Стратегії ЄС для Дунайського регіону. За цим документом Держаудитслужбі відведена особлива роль органу, який здійснюватиме контроль та аудит від імені української держави
 
Ефективні зміни у роботі Служби
 
Особливої уваги Лідія Гаврилова надала досягненням Держаудитслужби, які, безперечно, підтверджують ефективні зміни у функціонуванні органів Державного фінансового контролю, а саме:
- за результатами ревізій і перевірок встановлено понад 2,0 млрд грн втрат фінансових та матеріальних ресурсів. За таких обставин результативність подібних заходів контролю зросла майже у 1,4 раза;
- відшкодування таких порушень забезпечено на рівні 41,4 % від виявлених, що у 1,2 раза перевищує відповідні минулорічні дані (34,4 %). А в еквівалент підсумованого обсягу відшкодованих з початку року втрат (845,4 млн грн) можна зіставити, наприклад, із цьогорічним фінансуванням Державного комітету телебачення і радіомовлення або ж апарату Мінприроди;
- за наслідками роботи державних аудиторів отримано підтверджений додатковий результат (економічний ефект) для фінансової діяльності об'єктів контролю або місцевих бюджетів обсягом майже 700 млн грн, що у 4,7 раза (!) перевищує відповідний показник 2017 року – 147,8 млн.
– Наслідком наших наполегливих спільних зусиль стало те, – зазначила Голова Державної аудиторської служби України Лідія Гаврилова, – що загальний рівень ефективності роботи Служби в частині відшкодування бюджетних втрат порівняно з видатками на утримання за дев’ять місяців цього року перевищив 169 відсотків.
 
Результативність заходів державного фінансового контролю
 
Також про успіхи органів державного фінансового контролю розповів на колегії заступник Голови Держаудитслужби Олександр Шкуропат:
– Загалом за дев’ять місяців цього року органами Служби завершено понад 1,3 тисячі заходів державного фінансового контролю, з яких більше 1,1 тисячі ревізій і перевірок та 228 аудитів.
Водночас продовжується тенденція щодо зменшення кількості ревізій та, відповідно, зростання питомої ваги державних фінансових аудитів у загальному обсязі заходів контролю. СЛАЙД 1 (або тут, або десь в межах цієї глави)
Так, у загальній кількості контрольних заходів відсоток ревізій становить 82,9. Проведено 1,1 тисячі ревізій з 1,3 тисяч усіх заходів:за 9 місяців 2017 року – 84,5 %. За таких обставин кількісне значення такого типу заходів контролю відносно аналогічного періоду минулого року знизилось на понад 24 %.
Зі свого боку, відносно минулорічного показника питома вага проведених аудитів зросла на 5,7 % – з 11,3 % за 9 місяців 2017 року (196 аудитів) до майже 17 % за звітний період (228 аудитів).
Як розповів Олександр Григорович, позитивні надбання є і в частині результативності та ефективності заходів державного фінансового контролю.
За результатами ревізій та перевірок загальний обсяг виявлених порушень, наслідком яких стали втрати ресурсів, за січень – вересень поточного року становив понад 2,0 млрд грн. Водночас, завдяки застосуванню ризикоорієнтованого відбору об'єктів контролю та зосередженню уваги на значних фінансових потоках, результативність таких заходів зросла майже у 1,4 раза. Якщо за 9 місяців 2017 року обсяг виявлених втрат у середньому на один перевірений об'єкт становив 1,3 млн грн, то за звітний період – понад 1,8 млн.
Відшкодування таких порушень забезпечено на суму майже 845,4 млн грн, тобто на рівні 41,4 % від виявлених втрат. Водночас відносно минулорічного показника в еквіваленті підсумований обсяг відшкодованих втрат та забезпечених додаткових надходжень збільшився на понад 20 %.
 
Забезпечення невідворотної відповідальності
 
Достатньо дієвою є робота в частині подальшої реалізації результатів контролю та забезпечення невідворотної відповідальності винних осіб. Зокрема:
- до правоохоронних органів передано 722 матеріали ревізій та перевірок, за результатами розгляду яких вжито відповідні заходи реагування: розпочато 362 досудові розслідування, долучено до кримінальних проваджень 364 матеріали та вручено 206 повідомлень про підозру у вчиненні кримінального правопорушення;
- з метою забезпечення повноти відшкодування виявлених втрат до суду пред’явлено 26 позовів на суму 6,3 млн грн та ініційовано 319 позовів перед органами прокуратури, об’єктом контролю або його органом управління, іншими державними органами;
- до адміністративної відповідальності притягнуто 2,8 тисяч посадових осіб; до дисциплінарної та матеріальної відповідальності – 723 особи, зокрема 62 – звільнено із займаних посад.
 
Результати державних аудитів
 
– Значні досягнення зафіксовано також за результатами державних аудитів, – розповів заступник Голови Держаудитслужби Олександр Шкуропат, – а саме: встановлено фактів неефективних управлінських дій чи рішень та ризикових операцій, що призвели або ж потенційно можуть призвести до упущених вигод, неотриманих доходів чи зайвих витрат, на суму майже 7,9 мільярда гривень; завдяки належному та своєчасному реагуванню об’єктів аудиту відшкодовано втрат, допущених через неефективні управлінські дії та рішення, на понад 44,3 мільйона гривень, а також упереджено відповідних втрат на суму близько 193,2 мільйона.
 
Кадровий потенціал
 
Чи не найважливішим аспектом у діяльності Держаудитслужби, як зазначила Лідія Гаврилова, є питання кадрового потенціалу.
Відповідна робота із залучення молоді для роботи в органах державного фінансового контролю проводиться постійно. Служба управління персоналом бере участь у проведенні закладами вищої освіти «Ярмарок вакансій», під час яких є нагода безпосереднього контакту зі студентами та добору потенційних претендентів для майбутнього працевлаштування.
Крім того, Держаудитслужба плідно співпрацює з чотирма закладами вищої освіти, які готують спеціалістів відповідного спрямування. Згідно з укладеними договорами на базі Держаудитслужби та її міжрегіональних територіальних органів студенти проходять виробничу та переддипломну практику, під час якої вони можуть детально ознайомитися із заходами державного фінансового контролю.
 
«Сучасне завжди на дорозі з минулого в майбутнє»
 
– На завершення свого виступу, – звернулася до присутніх Лідія Володимирівна, – хочу, окрім наведених уже фактів, поділитися власними спостереженнями. Добігає три роки з часу створення нашої Служби. З перших днів я знала, що буде не просто і одночасно з цим була впевненість у тому, що всі труднощі становлення буде подолано, бо інакше неможливо, коли працює команда справжніх професіоналів. Йшов час. З’явилися перші здобутки. Після другої річниці аналіз засвідчив – нарешті, всі мінімально необхідні формальності завершені, робочі зв’язки налагоджено, працівники Служби після нормативних змін вдало трансформували і власну свідомість, а наслідки регулярних навчальних заходів зміцнювали впевненість у цьому.
– Якщо ви звернете увагу, – продовжила Лідія Володимирівна, – то лише за останній рік таких позитивних змін відбулось більше ніж за попередні двадцять років. З цього приводу, наостанок, хочу пригадати відомий вислів Олександра Довженка з автобіографічної повісті "Зачарована Десна", що містить його спогади про дитинство в рідному селі – тут, на Чернігівщині – «Сучасне завжди на дорозі з минулого в майбутнє».
Настане день, коли і наша з Вами сучасність стане для прийдешніх у Службу поколінь минулим. Тому бажаю всім присутнім, щоб той «багаж», який ми залишаємо за собою, слугував виключно якісною допомогою та взірцем для тих молодих фахівців, на чиї плечі у подальшому ляже завдання подальшої розбудови нашої Служби.
 
Підготував Віталій Цвид
Фото Ольги Остапенко