Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

Гроші на холод: антарктичні експедиції дорого обходяться державі

Дата розміщення новини: 2018-09-13

У вітчизняному антарктичному центрі бюджетні кошти витрачаються здебільшого не на проведення корисних для країни наукових досліджень, а на закордонні відрядження та інші, економічно необґрунтовані, цілі
 
Історія українських антарктичних експедицій розпочалася 1992 року з моменту приєднання України до Договору про Антарктиду, який підписано низкою країн світу ще 1959 року.
Антарктида цікава й цінна не лише для науковців, а й економічно та політично. Її надра багаті корисними копалинами, наразі їхнє видобування заборонено Конвенцією про Антарктиду від 1961 року, згідно з якою Антарктида не належить жодній з держав. Мораторій діє до 2041 року. Доки дозволено лише проводити наукові дослідження та займатися виловом риби. Учасниками конвенції є 50 держав, які мають право голосу, а також десятки країн-спостерігачів.
Зважаючи на можливості Антарктиди для розвитку науки, нею зацікавилася Україна, яка розпочала свою полярну історію ще за часів Радянського Союзу. Проблема була лише в тому, що після розвалу СРСР Україна залишилася без полярної станції, де могла б проводити дослідження. Ситуація вирішилася завдяки щасливому випадку, якому передувала трагічна подія. На британській станції «Фарадей» загинув полярник.
Королева Великої Британії, яка патронує британських полярників, звеліла продати цю станцію країні, яка ще не мала своєї наукової бази в Антарктиді. Отримати цю станцію волило чимало країн, проте тільки українським вченим вдалося запевнити британців, що вони якнайкраще підготовлені до проведення полярних експедицій. А дипломати, своєю чергою, домовилися про те, що Україна платитиме за станцію не грошима, а даними, зібраними її науковцями під час експедицій. Тому британська станція «Фарадей» була передана Україні за символічну ціну – 1 фунт стерлінгів, діставши нову назву «Академік Вернадський» на честь видатного українського вченого, першого президента НАН України Володимира Вернадського.
 
Задля організації та проведення Українських антарктичних експедицій на базі Центру антарктичних досліджень 1993 року була створена Державна установа «Національний антарктичний науковий центр» (далі – ДУ «НАНЦ»).
ДУ «НАНЦ» надано статус національного наукового центру, метою діяльності якого є забезпечення фундаментальних та прикладних досліджень в Антарктиці, науково обґрунтованої оцінки біологічного та мінерально-ресурсного потенціалу регіону для реалізації економічних і національних інтересів України.
І вже 6 лютого 1996 року полярники підняли над станцією «Академік Вернадський» синьо-жовтий прапор. Відтоді Україна щороку відправляє до Антарктиди експедиції, які складаються з дванадцяти полярників.
 
Перші чотири експедиції полярників діставалися до станції «Академік Вернадський» українськими суднами, долаючи 15 тисяч кілометрів уздовж усієї Атлантики. Проте такий спосіб забирав багато часу (близько 40 діб) і був не надто зручним. Тож зараз полярники спочатку летять до Європи через Париж, Мюнхен або Мадрид, далі трансатлантичним рейсом дістаються до Аргентини (Буенос-Айрес), де здійснюють пересадку на місцеві авіалінії та переліт до аеропорту Ушуайя, де на них вже чекає судно. А там – 1,5 тисячі кілометрів і три дні до станції.
 
Щоразу організація експедиції супроводжується численними проблемами – загалом фінансового характеру, а також логістичного, адже через півсвіту потрібно доправити не лише команду, а ще й усе необхідне для зимівлі тривалістю цілий рік, зокрема харчі.
Із відкритих джерел: одна експедиція коштує 50 млн грн, з яких понад 40 млн грн витрачається на перельоти, фрахтування судна і закупівлю харчів та інших необхідних речей для зимівлі на станції.
А що ж фактично?
 
Державна аудиторська служба України у ІІ кварталі 2018 року провела ревізію фінансово-господарської діяльності ДУ «НАНЦ» за період з 01.01.2014 до 01.03.2018.
Із загального обсягу, отриманих у ревізійному періоді ДУ «НАНЦ» асигнувань на суму 196 487,8 тис. грн, ревізією встановлено порушень загалом на суму 85 619,3 тис. грн, з яких порушення, що призвели до втрат – 1 179,5 тис. грн, та низку інших порушень фінансової дисципліни (порушень із ведення бухгалтерського обліку, бюджетного законодавства тощо) на суму 84 439,8 тис. грн. Окрім цього, встановлено порушення при проведенні процедур закупівель, за результатами яких укладено договорів на суму 70 700 тис. грн.
Варто зазначити, що із завдань Державної цільової науково-технічної програми проведення досліджень в Антарктиці на 2011 – 2020 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 3.11.2010 № 1002, ДУ «НАНЦ» забезпечено їхнє виконання лише з організації й проведення антарктичних експедицій та висвітлення їхніх результатів. Інші завдання програми, пов’язані з проведенням наукових досліджень, практично не виконувалися через значні витрати на проведення антарктичних експедицій протягом2014 – 2017 років та брак коштів.
Водночас потребу в бюджетних коштах, більшу частину з яких (65 ¬– 80 %) становлять видатки на організацію та проведення антарктичних експедицій, ДУ «НАНЦ» визначала із недотриманням бюджетного законодавства без відповідних розрахунків та економічних обґрунтувань.
Із 12 об’єктів антарктичної станції «Академік Вернадський» на балансі ДУ «НАНЦ» обліковувалися лише два з них. Під час ревізії всі об’єкти антарктичної станції поставлено на облік та проведено їхню дооцінку на суму 42 135,0 тис. грн.
Протягом 2015 – 2016 років ДУ «НАНЦ» допущено бюджетне правопорушення через взяття бюджетних зобов’язань на суму 40 218,9 тис. грн (шляхом укладення договорів з компанією Bomelevia Investments Limited) без затверджених на момент укладання договорів кошторисів бюджетних асигнувань.
Через укладання впродовж 2014 – 2016 років договорів з іноземними компаніями-нерезидентами (Кіпр, Латвія) на надання послуг з підготовки та проведення ХІХ – ХХІ Українських антарктичних експедицій в іноземній валюті ДУ «НАНЦ» через зростання курсу валют на момент розрахунків була змушена витратити 20 770,6 тис. грн бюджетних коштів, які могли бути спрямовані на виконання пріоритетних завдань Державної цільової науково-технічної програми проведення досліджень в Антарктиці на 2011 – 2020 роки .
Протягом 2017 – 2018 років переможцем тендера на організацію та проведення XXII – ХХІІІ Українських антарктичних експедицій визнано вітчизняну компанію – ТОВ «ІНТЕРПРОМФЛОТ», з якою укладено договорів на загальну суму 70 700 тис. грн. Водночас ДУ «НАНЦ» переговорні процедури з цим товариством проведені без наявності правових підстав, визначених п. 3 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: нагальної потреби у здійсненні закупівлі через виникнення особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендера, зокрема пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій.
Протягом 2017 та 2018 років керівники ДУ «НАНЦ» без дотримання вимог Кодексу цивільного захисту України та інших нормативних актів у сфері цивільного захисту самостійно оголосили надзвичайну ситуацію на антарктичній станції «Академік Вернадський», посилаючись лише на Положення про Українську антарктичну експедицію, та на підставі цього провели переговорну процедуру з одним виконавцем.
Під час виконання 2017 року договору з ДУ «НАНЦ» безпосередньо ТОВ «ІНТЕРПРОМФЛОТ» надало послуг лише із закупівлі авіаквитків вартістю 1 343,8 тис. грн, решту послуг (закупівля продуктів харчування, дизельного палива, фрахт судна тощо) на суму 37 856,2 тис. грн надав посередник – компанія-нерезидент PECH OU (Естонія).
Антарктичне польове забезпечення нараховувалося та виплачувалося ДУ «НАНЦ» у розмірах менших, ніж визначено постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2000 № 140 «Про оплату праці, гарантії та компенсації для працівників, які направляються для роботи на антарктичну станцію «Академік Вернадський», що призвело до недоотримання учасниками основних (зимівників) та сезонних експедицій коштів на загальну суму 1 013,0 тис. грн.
Керівництвом ДУ «НАНЦ» всупереч умовам колективних договорів протягом 2014 – 2017 років не забезпечено права на отримання зимівниками, які перебувають на антарктичній станції «Академік Вернадський» 12 місяців, додаткової відпустки тривалістю 35 календарних днів.
Через недотримання вимог Положення про Українську антарктичну експедицію та Норм забезпечення учасників українських антарктичних експедицій ДУ «НАНЦ» протягом 2014 – 2017 років використано бюджетних коштів на закупівлю продуктів харчування та придбання особистих засобів гігієни зимівників, не передбачених затвердженими нормами, загалом на суму 654,7 тис. грн. Слід зауважити, що зазначені норми розроблені відповідно до норм харчування та матеріального забезпечення для військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, якими не є учасники антарктичних експедицій.
ДУ «НАНЦ» з порушенням норм законодавства відшкодовано 29,9 тис. грн витрат на відрядження до м. Пекін (Китайська Народна Республіка) для участі у 40-й Консультативній Нараді з Договору про Антарктиду директору Департаменту науково-технічного розвитку Міносвіти, незважаючи на застереження з цього приводу Мінфіну та на наказ Міносвіти від 17.05.2017 № 408-оп, де зазначено, що він відряджається до Пекіна за кошти приймаючої сторони.
Також за рахунок коштів ДУ «НАНЦ» направлено до закордонних відряджень та у короткострокову сезонну антарктичну експедицію осіб, участь яких була необов’язковою, на що витрачено понад 70 тис. грн бюджетних коштів.
При затвердженій штатній чисельності працівників ДУ «НАНЦ» кількістю 60 осіб укомплектованість штату протягом 2014 – 2017 років не перевищувала 65 % – постійно вакантними були 12 посад. Водночас через недотримання законодавства з оплати праці допущено незаконні видатки на заробітну плату на суму 28,1 тис. грн.
Через неправильне встановлення посадових окладів директора та інших працівників ДУ «НАНЦ» протягом 2014 – 2018 років завищено потребу в бюджетних коштах на оплату праці на суму 1 072,9 тис. грн, з яких профінансовано та використано 786,8 тис. грн.
Ревізією встановлено також й інші численні та систематичні порушення з ведення бухгалтерського обліку, хоча протягом 2014 – 2017 років ДУ «НАНЦ» сплатила різним суб’єктам господарювання та фізичним особам за надання сумнівних консультативних послуг щодо ведення бухгалтерського обліку, кадрової, юридичної роботи коштів на загальну суму 451,4 тис. грн. Водночас керівник ДУ «НАНЦ», який протягом 2014 – 2017 років обіймав цю посаду, під час ревізії спростував факт підписання ним низки договорів та актів виконаних робіт про надання консультативних послуг та заперечив свій підпис на цих документах.
Водночас ревізією встановлено завищення вартості наукових робіт, що виконувалися за замовленням ДУ «НАНЦ» іншими науковими установами та вищими навчальними закладами, на загальну суму 68,4 тис. грн.
Крім того, проведеною в ДУ «НАНЦ» інвентаризацією встановлено нестачу біологічних та геологічних зразків вартістю 123 тис. грн.
Про результати ревізії проінформовано Міністерство освіти і науки. Матеріали ревізії передано до правоохоронних органів, які нададуть належну оцінку діям окремих посадових осіб ДУ «НАНЦ», котрі були відповідальні за діяльність установи.
Юрій Мошиченко,
заступник директора департаменту – начальник відділу державного фінансового аудиту в галузі сім’ї, молоді та спорту Департаменту контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації Держаудитслужби