Фінансовий Контроль

Всеукраїнський науково-практичний журнал

Вхід / Реєстрація

Journal

«Білі плями» запорізьких субсидіантів

Дата розміщення новини: 2018-09-13

Результати ревізій свідчать, що нерідко громадяни, приховуючи свої справжні доходи, примудряються незаслужено отримати субсидії, через що в одній лише Запорізькій області держбюджет втратив майже 14 млн грн
 
Слово «субсидія» сьогодні на вустах тисяч запоріжців. Про неї говорять і на неї сподіваються у селах, бо опалювати житло вугіллям і скрапленим газом стало вже багатьом не по кишені. Чекають на допомогу від держави і містяни, шикуючись у черги в управліннях соціального захисту населення
Для одних субсидія – рятівна паличка, за допомогою якої можна розрахуватися за житлово-комунальні послуги, а для деяких інших – своєрідна лазівка, завдяки якій можна користуватися всіма благами цивілізації, мати кілька об’єктів нерухомості, здавати їх в оренду, отримувати прибуток і… чекати від держави своєрідної дотації на їхнє утримання.
Сама задумка Уряду ввести інститут субсидій мала на меті матеріально підтримати незахищені верстви населення і змусити платити сповна всіх, кому дозволяють статки. Як засвідчили результати ревізій, які провели фахівці Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області в управліннях соціального захисту населення Запорізької міської ради в Хортицькому, Вознесенівському, Шевченківському, Дніпровському районах та в Запорізькій і Василівській райдержадміністраціях, державні кошти не скрізь використано раціонально. Встановлено порушень, що призвели до втрат фінансових ресурсів, на суму 13,7 млн гривень.
Практично у всіх шести названих управліннях соціального захисту населення аудитори встановили випадки проведених надавачами комунальних послуг, об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами розрахунків невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення, постачання гарячої і холодної води та водовідведення за 2016 – 2017 роки з порушенням норм чинного законодавства. Це призвело до зайвої сплати бюджетних коштів за фактично ненадані споживачам комунальні послуги та неповернення їх до бюджету на загальну суму 12,9 млн грн. Варто зазначити, що відповідальність за правильність розрахунку невикористаних сум субсидії за опалювальний сезон за кожним особовим рахунком одержувача субсидії та повноту їхнього відображення в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (згідно з п. 12 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 534, далі – Порядок № 534), покладається на надавачів послуг, ОСББ та ЖБК, які є колективними споживачами (замовниками) житлово-комунальних послуг в особі їхніх керівників та посадових осіб, що проводили такий розрахунок.
Окрім цього, виявлено численні факти подання громадянами недостовірної інформації про доходи та майновий стан, що призвело до призначення та зайвого перерахування надавачам житлово-комунальних послуг субсидії на суму 735 тис. грн. Зокрема, 182 громадянина не повідомили про отримання доходів за рахунок коштів соціального страхування (відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров’я, що пов’язане з виконанням ним трудових обов’язків), що призвело до зайвого перерахування субсидії на суму 385 тис. грн. Приміром, лише в управлінні соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації аудитори встановили, що 42 особи не задекларували доходів членів своїх сімей про отримані страхові внески, аліменти, безоплатно отримані путівки.
Серед василівських субсидіантів – 71 особа, яка продала або придбала автотранспортні засоби, сільськогосподарську техніку, тим самим втративши право на отримання субсидії. Проте дев’ять осіб таки отримали допомогу від держави на суму майже 97 тис. грн.
Загалом же у шести управліннях, де проводилися ревізії фінансово-господарської діяльності, 79 громадян, які звернулися за призначенням житлової субсидії, не зазначили, що придбали чи продали транспортні засоби, вартість яких перевищує 50 тис. грн, що призвело до зайвого перерахування коштів надавачам комунальних послуг на суму 350 тис. грн.
Завдяки вжитим під час ревізій заходам відшкодовано фінансові порушення на суму 13,5 млн грн (98 %).
Результати ревізій засвідчили, що завдяки нормам Порядку № 534 забезпечено значне зменшення заборгованості держави перед надавачами комунальних послуг.
За таких обставин ревізії засвідчили, що відсутність будь-якого контролю за правильністю проведених надавачами комунальних послуг розрахунків невикористаних сум субсидій призвела до значного заниження зазначених сум через численні порушення цього Порядку.
До органів соціального захисту населення нині прикута увага тих жителів регіону, хто сподівається на підтримку від держави при сплаті за житлово-комунальні послуги, хто має право на отримання субсидії. До того ж, саме через ці органи проходять найбільші грошові потоки, спрямовані на підтримку незахищених верств населення. Тож посилення контролю стосовно розподілення державних коштів – серед першочергових завдань, які мають бути у порядку денному.
 
Алла Мамонова,
начальник відділу контролю у соціальній галузі
та сфері культури Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області